Don't pay: $1,886.00
$1,402.00
SAVE $484.00 (26%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- HP EliteBook 865 G9 16" WUXGA Laptop Ryzen 5 6600U 8GB 256GB Win10 Pro
- Display: 16" WUXGA (1920x1200) IPS
- CPU: Ryzen 5 6600U (Up to 4.5GHz, 6 Cores)
- Memory: 8GB DDR5 4800MHz
- Storage: 256GB PCIe NVMe SSD
- Graphics: AMD Radeon
- Wireless: Realtek RTL8852AE WiFi 6 + Bluetooth 5.2
- I/O: HDMI 2.0, 2x USB-C, 2x USB-A, Combo Jack
- OS: Windows 10 Pro
- Camera: 5 MP Privacy Camera
(6G9P8PA)
Chipset
| Chipset Manufacturer | AMD |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Battery Information
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 17.25 Hours |
Warranty
| Additional Warranty Information |
|
| Limited Warranty | 3 Year |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.74 kg |
| Height | 19.20 mm |
| Width | 358.7 mm |
| Depth | 251 mm |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 40.6 cm (16") |
| Screen Mode | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 660M Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB4™? Type-C®? 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™? 1.4) |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Miracast Technology |
| Anti-glare Screen | |
| Country of Origin | China |
| Energy Star | Yes |
Processor
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 6600U |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 6G9P8PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | EliteBook 865 16 inch G9 Notebook PC |
| Product Line | EliteBook |
| Product Series | 865 G9 |
| Brand Name | HP |
Memory
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| SKU | 6G9P8PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.550m |
| Shipping Length | 0.350m |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





