Don't pay: $3,735.45
$2,432.00
SAVE $1,303.45 (35%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO X13S G1 8CX G3, 13.3" WUXGA IPS TOUCH, 512GB SSD, 16GB, 5G LTE, W11P+1YR PREM
(21BX0011AU)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
Processor
| Processor Speed | 3 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.06 kg |
| Height | 13.40 mm |
| Width | 298.7 mm |
| Depth | 206.4 mm |
| Product Color | Thunder Black |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 33.8 cm (13.3") |
| Screen Mode | WUXGA |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Graphics Controller Model | Adreno 690 GPU |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
Memory
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Near Field Communication | No |
| Cellular Generation | 5G |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 21BX0011AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 21BX0011AU |
| Product Name | ThinkPad X13s Gen 1 21BX0011AU Notebook |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | X13s Gen 1 |
| Brand Name | Lenovo |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| ErP Lot 3 | |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| TCO Certified Generation 9 | |
| EPEAT Gold | |
| Energy Star | Yes |
| SKU | 21BX0011AU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 1.1900kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





