Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
.jpg)
The EHS36 is a Wireless Headset Adapter which enables functions on a Yealink SIP-T48G, SIP-T46G, SIP-T42G, SIP-T41P, SIP-T38G, SIP-T28P or SIP-T26P model IP phone to be controlled via Jabra or Plantronics wireless headsets.
Approved for use by both of these market-leading manufacturers, the EHS36 offers two interfaces; Jabra wireless headsets are supported via an RJ-45 port, and Plantronics devices by a 3.5mm DIN interface. In both instances, the EHS36 is connected between a compatible Yealink IP phone and the Jabra or Plantronics wireless Basestation. 'Off hook' and 'On hook' status on the host IP phones and audio (speaker and microphone ) on the headset is intiated automatically by the EHS36.
(EHS36)
| • | Fully compatible with Jabra & Plantronics wireless headset models | |
| • | Supports Yealink SIP-T28P and SIP-T26P models | |
| • | Control your IP Phone through the wireless headset | |
| • | Plug and play deployment, easy to use | |
| Main Features | |
| • | Answer an incoming call through remote wireless headset |
| • | Terminate calls using remote wireless headset key |
| • | Incoming calls are signalled in the headset earpiece |
| Physical Specifications | |
| • | Built-in RJ-12( 6P6C) input port for connection to IP phone |
| • | 1x RJ-45 (8P8C) output port to support GN/Jabra wireless headsets |
| • | 1x 3.5mm output port to support Plantronics wireless headsets |
| Acccessory Items Included | |
| • | RJ-12, RJ-45, 3.5mm and RJ-11 cords |
| SKU | EHS36 |
| Barcode # | 6938818300606 |
| Brand | YEALINK |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000440000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






