- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DESCRIPTION
Astrotek 30m CAT5e RJ45 Ethernet Network LAN Cable Grounded Shielded FTP Outdoor Patch Cord 2xRJ45 STP PLUG PE Jacket
This cable has special grounding as required by UbiquitiÖ such as the NanoStation range of products.
It has:
The standard 8-wire, straight-through LAN wiring.
Special metal clad shielded RJ45 connectors. These connectors make ground contacts with the grounded RJ45 sockets on Ubiquiti devices and POE injectors.
A Foil Shield surrounding the conductors, and electrically connected to the metal shields on the RJ45 connectors. This provides an electrical path from the circuit board of the UbiquitiÖ device, and the ground pin of the AC cord used with the POE injector. This path prevents voltage build-up during nearby electrical storms that can destroy the ethernet interface on the UbiquitiÖ device.
A weatherproof, externally rated jacket.
(AT-CAT5GRND-30)
DESCRIPTION
Astrotek 30m CAT5e RJ45 Ethernet Network LAN Cable Grounded Shielded FTP Outdoor Patch Cord 2xRJ45 STP PLUG PE Jacket
This cable has special grounding as required by UbiquitiÖ such as the NanoStation range of products.
It has:
The standard 8-wire, straight-through LAN wiring.
Special metal clad shielded RJ45 connectors. These connectors make ground contacts with the grounded RJ45 sockets on Ubiquiti devices and POE injectors.
A Foil Shield surrounding the conductors, and electrically connected to the metal shields on the RJ45 connectors. This provides an electrical path from the circuit board of the UbiquitiÖ device, and the ground pin of the AC cord used with the POE injector. This path prevents voltage build-up during nearby electrical storms that can destroy the ethernet interface on the UbiquitiÖ device.
A weatherproof, externally rated jacket.
| SKU | AT-CAT5GRND-30 |
| Barcode # | 9320422518701 |
| Brand | ASTROTEK |
| Shipping Weight | 0.9000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.006750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





