- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- BenQ PD2705U 27" 4K UHD 100% sRGB Calibrated HDR10 IPS Designer Monitor
- Panel Size: 27"
- Panel Type: IPS
- Resolution: 4K UHD 3840x2160
- Aspect Ratio: 16:9
- Response Time: 5ms (GtG)
- Brightness: 350nits
- Contrast Ratio: 1200:1
- Displayable Colours: 1.07 Billion Colours
- Speakers: 2.5W x2
- I/O: DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.0, USB-C x2, USB Type B x2, USB 3.2
- Ergonomics: Tilt, Swivel, Pivot
- VESA: 100x100mm
- HDR10
(PD2705U)
Technical Details
| Warranty | 3 Years |
|---|
| SKU | PD2705U |
| Barcode # | 4718755086458 |
| Brand | BENQ |
| Shipping Weight | 12.0000kg |
| Shipping Width | 0.600m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.720m |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
BenQ 32" 144Hz 4K UHD 95% P3 HDR10 IPS Designer Monitor w/ Thunderbolt 4 PD3226G
$1,950.00 $2,089.00





