- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- BenQ SW321C 32" 4K HDR PhotoVue LED IPS Photographer Monitor
- 4K UHD (3840x2160)
- Aspect Ratio: 16:9
- Response Time: 5ms (GtG)
- Panel Type: IPS
- Brightness: 250 cd/m2
- Contrast Ratio: 1000:1 (Typ)/20M:1 (DCR)
- Colour Gamut: 99% AdobeRGB, 95% P3, 100% sRGB
- VESA: 100x100mm
- HDR10/HLG
- 10-Bit Colour Depth
- Ports: 2x HDMI 2.0, DisplayPort, 2x USB-A 3.1 Out, USB-B 3.1 In, USB-C, 3.5mm Audio, Card Reader
- Height, Swivel, Pivot, Tilt Adjustable
- Eye-Care
(SW321C)
Technical Details
| Model | SW321C |
|---|---|
| Platform | Professional |
| Classification | Consumer / Business / Industry Specific |
| Screen Size (Inches) | 32 |
| Max Resolution (H x V Pixels) | 3840 x 2160 |
| Max Vertical Refresh Rate (Hz) | 60Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Back Lighting | LED |
| Panel Type | IPS |
| Brightness (cd/m2) | 250 |
| Contrast Ratio (Standard) | 1000:1 |
| Response Time | 5ms |
| Height Adjust | 150 mm |
| Swivel | +/- 45 |
| Pivot | 90 degree |
| Tilt Angle (Degree) | -5/20 degree |
| 3D Capable | No |
| TV Tuner | No |
| Touch Capable | No |
| Touch Technology | No |
| Touch Controller | No |
| Speakers | No |
| HDMI Inputs | 1 |
| DVI-D Inputs | No |
| DP Inputs | 1 |
| VGA Inputs | No |
| Component (RGB) Inputs | No |
| AV Inputs | No |
| Serial Control | No |
| Ethernet Control | No |
| Other Inputs | Card Reader |
| Outputs | Audio Out |
| USB Function | 2 x USB, 1 x USB-C |
| VESA Wall Mount (mm) | 100x100mm |
| Unit Colour | Black |
| Power Supply | Mains Power Cable (IEC-C13) / External AC Adapter |
| Power Consumption (W) | 170W |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | SW321C |
| Barcode # | 840046041786 |
| Brand | BENQ |
| Shipping Weight | 12.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
BenQ 32" 144Hz 4K UHD 95% P3 HDR10 IPS Designer Monitor w/ Thunderbolt 4 PD3226G
$1,950.00 $2,089.00





