- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Grandstream UCM6510 IP PBX, 2x FXS, 8x FXO, 500 Ext,60 concurrent calls


Grandstream UCM6108 IP PBX Appliance
The Grandstream UCM6108 is an advanced easy to manage IP PBX appliance for the SMB market with 2 FXS and 8 FXO Ports. Operating an enhanced version of Asterisk, the UCM6108 includes advanced voice, video, data and mobility features without additional licensing or software fees.
Grandstream UCM6108 IP PBX Appliance Overview
The Grandstream UCM6108 is a powerful IP PBX appliance that supports up to 500 users, 60 concurrent calls, 6 conference bridges, and 32 conference participants. This UCM6100 Series features LAN/WAN Gigabit network port with integrated PoE, up to 50 SIP trunk accounts with flexible call routing control, 2 FXS ports for fax or analog phones, 2 FXO ports for POTS lines, large 4GB onboard Flash memory and virtually unlimited peering for multi-site deployment.
The UCM6108 features automated discovery and Zero Configuration smart provisioning of various SIP endpoints such as IP phones, and IP cameras, allowing resellers, installers, and SMB end-users to quickly and easily install and operate this VoIP business communications system with little training.
The UCM6108 has broad SIP interoperability with major Internet telephony service providers and SIP trunk providers, as well as the vast majority of SIP phones and other SIP devices on the market.
(UCM6510)
| • | 1GHz quad-core Cortex A9 application processor, large memory (1GB DDR3 RAM, 32GB Flash) and dedicated high performance multi-core DSP array for advanced voice processing | |
| • | 1 integrated T1/E1/J1 interface, 2 PSTN trunk FXO ports, 2 analog telephone/Fax FXS ports with lifeline capability in case of power outage and unlimited SIP trunk accounts | |
| • | Hardware DSP based 128ms-tail-length carrier-grade line echo cancellation (LEC), hardware based caller ID/call progress tone and smart automated impendance matching for various countries | |
| • | Gigabit network port(s) with integrated PoE, USB, SD card; integrated NAT router with advanced QoS support | |
| • | Strong defense against malicious attacks (Fail2ban, Whitelist, Blacklist, alerts, etc.) | |
| • | Data communication via T1/E1/J1 and data-voice combined communication via T1/E1/J1 with SS7 or PRI | |
| • | Supports up to 2000 SIP endpoint registrations, up to 200 concurrent calls (up to 100 SRTP encrypted concurrent calls) and up to 64 simultaneous conference attendees | |
| • | Flexible dial plan, call routing, site peering, call recording (manual & automatic per SIP call & SIP trunk), control panel for endpoints, integrated NTP server & integrated LDAP contact directory | |
| • | Automated detection and provisioning of IP phones, video phones, ATAs, gateways, SIP cameras and other endpoints for easy deployment | |
| • | Strongest-possible security protection using SRTP, TLS and HTTPS with hardware encryption accelerator | |
| • | Redundant power supply, support for Hot Standby Clustering & High Availability to minimize system down time (pending) | |
| • | Automatic export of previous day’s data; periodically cleans up user data | |
| Interfaces | |
| Analog Telephone FXS Ports | |
| • | 2 ports (both with lifeline capability in case of power outage) |
| PSTN Line FXO Ports | |
| • | 2 RJ11 ports (both with lifeline capability in case of power outage) |
| T1/E1/J1 Interface | |
| • | 1 RJ45 port |
| Network Interfaces | |
| • | Dual Gigabit ports (switched or routed) with PoE; A 3rd Gigabit port for Hot-Standby Clustering |
| NAT Router | |
| • | Yes (user configurable) |
| Peripheral Ports | |
| • | USB, SD |
| LED Indicators | |
| • | Power 1/2, PoE, USB, SD, T1/E1/J1, FXS 1/2, FXO 1/2, LAN, WAN, Cluster Heartbeat |
| LCD Display | |
| • | 128x32 dot matrix graphic LCD with DOWN and OK buttons |
| Reset Switch | |
| • | Yes, long press for factory reset and short press for reboot |
| Voice/Video Capabilities | |
| Voice and Fax Codecs | |
| • | G.711 A-law/U-law, G.722, G.723.1 5.3K/6.3K, G.726, G.729A/B, iLBC, GSM, AAL2-G.726-32, ADPCM; T.38 |
| Video Codecs | |
| • | H.264, H.263, H263+ |
| Physical | |
| Universal Power Supply | |
| • | Output: 12VDC, 1.5A |
| • | Input: 100 ~ 240VAC, 50 ~ 60Hz |
| Environmental | |
| • | Operating: 32 - 113ºF / 0 ~ 45ºC, |
| • | Storage: 14 - 140ºF / -10 ~ 60ºC |
| • | 10 ~ 90% (non-condensing) |
| Dimensions | |
| • | 440mm(L)x 185mm(W)x 44mm(H) |
| Mounting | |
| • | Rack mount & Desktop |
| SKU | UCM6510 |
| Barcode # | 6947273701651 |
| Brand | GRANDSTREAM |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






