- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Enterprise Portable WiFi Phone WP820
The WP820 is a portable WiFi phone designed to suit a variety of enterprises and vertical market applications, including retail, logistics, medical and security. This powerful, portable WiFi phone comes equipped with integrated dual-band 802.11a/b/g/n WiFi support, advanced antenna design and roaming support, and integrated Bluetooth for pairing with headsets and mobile devices. By adding 7.5 hour talk time and HD voice with dual-MICs, the WP820 offers a powerful combination of features, mobility and durability to suit all portable telephony needs.
.jpg)
(WP820)
- Dual-band WiFi with efficient antenna design and advanced roaming support
- Bluetooth for syncing headsets and mobile devices (contacts and call transferring)
- HD voice & dual MIC design with AEC and Noise Shield Technology
- Rechargeable 1500mAh battery, 7.5 hour talk time, 150-hour standby
- Accelerometer and configurable button for push-to-talk, panic and other related functions
- Micro USB port and 3.5mm headset jack
- 2 SIP accounts, 2 lines
- Supports custom Android apps that fit the phone’s screen/keys
The WP820 is a portable WiFi phone designed to suit a variety of enterprises and vertical market applications, including retail, logistics, medical and security.
This powerful, portable WiFi phone comes equipped with integrated dual-band 802.11a/b/g/n WiFi support, advanced antenna design and roaming support, and integrated Bluetooth for pairing with headsets and mobile devices. By adding 7.5 hour talk time and HD voice with dual-MICs, the WP820 offers a powerful combination of features, mobility and durability to suit all portable telephony needs.
| SKU | WP820 |
| Barcode # | 6947273702672 |
| Brand | GRANDSTREAM |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






