- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
14th Generation Intel® Core™ i7 processor
Windows 11 Home
16" diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-165 Hz, 3 ms response time
NVIDIA® GeForce RTX™ 5060
24 GB DDR5-5600 RAM
1 TB SSD Hard Drive
Full-size, 4-zone RGB backlit keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology, 1080p FHD camera
(BU2A6PA)
HP OMEN 16 Gaming Laptop (BU2A6PA)
| Title | HP OMEN 16 inch Gaming Laptop 16-am0146TX, Black - 16-inch (BU2A6PA) |
|---|---|
| SKU | BU2A6PA |
| Product Type | Laptops |
| Series | OMEN |
| Recommended Usage | Gaming |
Appearance
| Product Colour | Shadow black, black chrome logo |
|---|---|
| Product Design | Paint finish |
| Form Factor | Standard Laptop |
Supported Operating System
| OS | Windows 11 Home |
|---|
Processors
| Generation | 14th Gen Intel® Core™ i7 |
|---|---|
| Processor | Intel® Core™ i7-14650HX (up to 5.2 GHz with Turbo Boost, 30 MB L3, 16 cores, 24 threads) |
| Chipset | Intel® HM770 |
Memory
| Installed Memory | 24 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 12 GB) |
|---|---|
| Slots | 2 user-accessible |
Storage
| Drive | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
|---|---|
| Cloud | 25 GB Dropbox for 12 months |
Display & Graphics
| Display | 16" diagonal, 2K (1920x1200), 60-165 Hz, IPS, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB |
|---|---|
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB GDDR6) |
| Other | 3 ms response time, Low Blue Light, Micro-edge bezel, 87.49% screen-to-body ratio |
Multimedia & Input
| Audio | DTS:X® Ultra, Dual speakers, HP Audio Boost, HyperX |
|---|---|
| Sensors | IR thermal sensor |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting |
Connectivity
| Network | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
|---|---|
| Wireless | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) + Bluetooth® 5.3 |
| Ports | 1x USB-C 10Gbps (DP 1.4, PD, Sleep & Charge), 2x USB-A 5Gbps, 1x HDMI 2.1, 1x RJ-45, 1x combo audio jack, 1x AC smart pin |
Camera
| Webcam | HP True Vision 1080p FHD with noise reduction & dual array mics |
|---|
Battery & Power
| Power Supply | 230 W AC adapter |
|---|---|
| Battery | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Charging | Fast charge: ~50% in 30 minutes |
Security
| Features | Camera privacy shutter, Firmware TPM |
|---|
Software
| Productivity | 1 month trial Microsoft 365 |
|---|---|
| Other | McAfee Online Protection 30-day trial |
Dimensions & Weight
| Size | 35.75 x 26.9 x 2.37 cm (front), 2.54 cm (rear) |
|---|---|
| Weight | 2.43 kg |
Warranty
| Coverage | 1 year limited (parts & labor) |
|---|
Environmental
| Materials | Ocean-bound plastic in speaker & bezel; Keyboard keycaps contain recycled plastic |
|---|
| SKU | BU2A6PA |
| Barcode # | 199251583445 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ASUS ROG Strix SCAR 17 17.3" WQHD 240Hz Gaming Laptop i9 32GB 2TB RTX3080Ti W11H
$5,918.00 $6,099.00
ASUS ROG Flow X13 13.4" 120Hz Gaming Laptop R9-7940HS 16GB 1TB RTX4050 W11 Touch
$2,916.00 $3,099.00
ASUS ROG Flow X16 16" 165Hz QHD+ Gaming Laptop R7 16GB 512GB 3050Ti W11H - Touch
$2,899.00 $3,015.00





