- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Overview
- Offering flexibility and wireless connectivity in the office and on the road.
- HP's extensive range of notebook PCs enable increased productivity and efficiency, by providing the perfect combination of built-in mobility features to match the particular needs of individuals from businesses large and small.
- Rugged, convertible Chromebook built for education
- Learning happens everywhere with the rugged HP Chromebook x360 11 G4 EE—featuring long battery life and a 360° hinge that suits student learning styles.
Features
- Quickly access videos, assignments, and more in crowded wireless networks with the latest Intel® Celeron® processor, plenty of memory, and Wi-Fi 6—powered by Chrome OS. Keep students productive with long battery life and fast recharging.
- Say goodbye to downtime from damage with a full-skirted anchored keyboard that resists picking, minor spills up to 350 ml (11.8 oz), and dust. This Chromebook can withstand drops up to 122 cm and undergoes MIL-STD 810H and HP education testing.
- Engage student senses on a Chromebook with a flexible 360° hinge. Easily interact and complete activities and tasks comfortably in laptop, tablet, tent, or stand mode.
(408L5PA)
Specifications
| Battery | HP Long Life 2-cell, 47 Wh Li-ion polymer |
| Camera | |
| Card Reader | 1 multi-format digital media reader - Supports SD, SDHC, SDXC. |
| Chipset | Chipset is integrated with processor |
| Dimensions | 29.5 x 20.5 x 2.3 cm |
| Display | 29.5 cm (11.6") diagonal, HD (1366 x 768), touch, IPS, anti-glare, 220 nits, 45% NTSC |
| Extra | |
| Graphics | Intel® UHD Graphics |
| LAN | via optional HP USB-C to RJ45 Adapter |
| Memory | 8 GB LPDDR4x-4266 MHz RAM (onboard) |
| Optical Drive | via optional external accessory |
| OS | Chrome OS™ 64 |
| Ports | 2 SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 headphone/microphone combo |
| Processor | Intel® Celeron® N4500 (up to 2.8 GHz burst frequency, 4 MB L3 cache, 2 cores) |
| Product Family | HP |
| Screen Size | 29.5 cm (11.6") diagonal, HD (1366 x 768), touch, IPS, anti-glare, 220 nits, 45% NTSC |
| Storage Capacity | 64 GB eMMC |
| Storage Type | 64 GB eMMC |
| Touch | Yes |
| Warranty | 1 year standard parts and labor limited warranty (1-1-0), depending on country (upgrades available). 1 year limited warranty on primary battery. |
| Warranty Upgrade Options | |
| Weight | Starting at 1.51 kg |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 6 AX201 (2x2) and Bluetooth® 5 combo |
| SKU | 408L5PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.6000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





