- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- HP E34M G4 34" 75Hz UWQHD 5ms With 65W USB-C + Webcam VA Curved Business Monitor
- Panel Size: 34"
- Panel Type: VA
- Resolution: 3440x1440 (UWQHD)
- Aspect Ratio: 21:9
- Refresh Rate: 75Hz
- Response Time: 5ms GtG
- Brightness: 400 nits
- Contrast Ratio: 3000:1
- Displayable Colours: Up to 16.7 million
- Speakers: 2 x 5 W
- I/O: 1x DisplayPort 1.2, 1x HDMI 2.0, 1x USB-C, 4x USB-A, 1x 3.5mm Audio Jack, 1x RJ-45
- Ergonomics: Height, Tilt, Swivel
- VESA: 100x100
- Webcam 5MP+IR
| · Display size - 34" |
| · Response time (typical) - 5ms GtG (with overdrive) |
| · Native resolution - UWQHD (3440 x 1440) |
| · Contrast ratio - 3000:1 |
| · Zoom Certified |
All you need to conference with ease.
Conference and connect with ease with the Zoom Certified HP E34m G4 USB-C Conferencing Monitor that has an integrated 5MP, tilt-adjustable webcam, front-firing speakers, and dual mics. Work effortlessly and simplify your setup with one USB-C cable that delivers data, video, and up to 65W of laptop charging.
(40Z26AA)
Audio
| Speakers | Yes |
Power Description
| Operating Power Consumption | 185 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
Warranty
| Additional Warranty Information | 3 year parts and labour limited warranty. |
| Limited Warranty | 3 Year |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Technical Information
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Pixel Pitch | 0.23 mm |
| Response Time | 5 ms GTG (OD) |
| Features | Eyesafe Certified |
| 3H Surface Hardness | |
| Anti-glare | |
| OnScreen Control | |
| Security Lock | |
| Viewable Screen Size | 86.4 cm (34") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | LED |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Curved Screen | Yes |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 863.60 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Swivel | |
| Height |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
Video
| Brightness | 400 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 10,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 40Z26AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | E34m G4 |
| Product Name | E34m G4 WQHD Curved USB-C Conferencing Monitor |
| Brand Name | HP |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 11.98 kg |
| Height | 388.1 mm |
| Width | 808.3 mm |
| Depth | 109.1 mm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 543.20 mm |
| Width with Stand | 808.30 mm |
| Depth with Stand | 233 mm |
| SKU | 40Z26AA |
| Barcode # | 195908729785 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 9.8000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





