- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP STREAM 11 PRO G5 CELERON-N400011.6 INCH HD 4GB DDR-2400 64GB GeMMC WL-AC BT 2-CELL BATT WINDOWS 10 PRO MSNA 1/1/1 WARRANTY
HP Stream 11 Pro G5 11.6 Inch Celeron N400 2.6GHz 4GB RAM 64GB eMMC Laptop with Windows 10 Pro Academic
Engage your students and keep them connected to applications, curriculum, educators, and each other with the sturdy, value-priced, Windows-based HP Stream 11 Pro G5.
Features:
Tough enough for the school day ahead
• Deploy this durable device with a strong 180° hinge into any school day. Just 18.0 mm thin and with a starting weight of < 1.3 kg, it’s designed to pass a 70 cm drop on concrete and MIL-STD 810G3 and IP 41 testing.
Reliable performance built for education
• Tackle school and beyond with the latest Intel processors and long battery life. See and collaborate clearly with an optional 11.6" diagonal touchscreen, VGA webcam, and stereo sound. Connect in large spaces with integrated 2x2 WLAN and MIMO.
Flexibility and manageability
• Enhance student learning with HP School Pack 3.5 digital content and support for Windows applications like Office 365. Work in the cloud or local with up to a 128 GB SSD and an SD card slot. Simplify management with Intune for Education.
• Deploy this durable device with a strong 180° hinge into any school day. Just 18.0 mm thin and with a starting weight of < 1.3 kg, it’s designed to pass a 70 cm drop on concrete and MIL-STD 810G3 and IP 41 testing.
Reliable performance built for education
• Tackle school and beyond with the latest Intel processors and long battery life. See and collaborate clearly with an optional 11.6" diagonal touchscreen, VGA webcam, and stereo sound. Connect in large spaces with integrated 2x2 WLAN and MIMO.
Flexibility and manageability
• Enhance student learning with HP School Pack 3.5 digital content and support for Windows applications like Office 365. Work in the cloud or local with up to a 128 GB SSD and an SD card slot. Simplify management with Intune for Education.
(6HH02PA)
Specifications
| Battery | 2-cell, 37.69 Wh Li-ion polymer |
| Camera | HP webcam with single digital microphone and VGA camera |
| Card Reader | |
| Chipset | |
| Dimensions | |
| Display | 11.6" diagonal HD SVA eDP anti-glare LED-backlit, 220 cd/m², 67% sRGB (1366 x 768) |
| Extra | |
| Graphics | Intel® UHD Graphics 600 |
| LAN | |
| Memory | 4 GB DDR4-2400 SDRAM (onboard) |
| Optical Drive | |
| OS | Windows 10 Pro 64 (National Academic only) |
| Ports | 1 USB 3.1 Gen 1; 1 USB 2.0; 1 headphone/microphone combo; 1 HDMI 1.4; 1 AC power |
| Processor | Intel® Celeron® N4000 with Intel® UHD Graphics 600 (1.1 GHz base frequency, up to 2.6 GHz burst frequency, 4 MB cache, 2 cores) |
| Product Family | HP |
| Screen Size | 11.6" diagonal HD SVA eDP anti-glare LED-backlit, 220 cd/m², 67% sRGB (1366 x 768) |
| Storage Capacity | 64 GB eMMC |
| Storage Type | 64 GB eMMC |
| Touch | No |
| Warranty | 1 year standard parts, labor and on-site limited warranty (1-1-1), depending on country (upgrades available). 1 year limited warranty on primary battery. |
| Warranty Upgrade Options | |
| Weight | Starting at 1.26 kg |
| Wireless | Intel® Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo, non-vPro™ |
| SKU | 6HH02PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4E4PT
$2,937.00 $3,584.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M7PT
$2,767.00 $3,298.90
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91





