Don't pay: $166.00
$162.00
SAVE $4.00 (2%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Jabra Biz 2300 is a headset designed and developed with contact centres and agents in mind
A headset that’s built to last
Jabra Biz 2300 is built to survive in a high-performing contact centre, meaning fewer headset replacements and less downtime for you and your team and lower total cost of ownership.
- Reinforced cord is built to withstand the contact centre environment and protects against office chair wheels, sharp objects and daily use
- The boom-arm can be rotated 360 degrees with zero risk of breaking. We call this FreeSpin™.
World-class sound
Lifelike conversations and higher customer satisfaction requires both great, ambient noise reducing sound in the agents ears and a noise-cancelling microphone that also avoids air shocks. The Jabra Biz 2300 has both.
- HD Voice technology makes sure you clearly understand the other party
- The speakers reduce ambient noise, so you can focus on the call
- Specially designed “Air Shock” noise-cancelling mic filters out sharp breathing sounds and popping noises often heard in conversations.
Features at a glance
FreeSpin™
You can rotate the boom-arm 360 degrees without the risk of breaking it. Find the microphone placement that works for you.
PeakStop™
PeakStop™ instantly removes any harmful loud sounds before they even reach your ears. This keeps the sound level in the safe range and protects your hearing.
HD Voice / Wideband Audio
HD Voice lets you have lifelike, vibrant conversations. You will not have to struggle to hear what the other person is saying.
Reinforced cord
Cords are reinforced and built to last. They’re extremely durable and will take most daily punishment.
Noise-cancelling Microphone
Noise-cancelling microphones reduce unwanted background noise and are ideal in crowded and noisy open working environments.
Air Shock Microphone
Having the mic close to your mouth can cause unwanted breathing noises. To reduce this, we have designed the mic with many small holes and placed a layer of foam on the inside. This prevents most air shocks and improves call quality.
(2309-820-105)
Interfaces/Ports
| Host Interface | Quick Disconnect |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 2309-820-105 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Model | 2300 QD |
| Product Name | BIZ 2300 QD Headset |
| Product Line | BIZ |
| Product Series | 2300 |
| Brand Name | Jabra |
Miscellaneous
| Application/Usage | Music |
| Compatibility | Desk phone |
Physical Characteristics
| Material | Foam |
| Weight (Approximate) | 68 g |
| Form Factor | Supra-aural |
Technical Information
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Noise Reduction |
| Lightweight | |
| Adjustable Headband | |
| Flexible |
| SKU | 2309-820-105 |
| Barcode # | 706487014461 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.003542000m3 |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





