Don't pay: $557.00
$470.00
SAVE $87.00 (16%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Jabra Evolve2 85 UC USB-A Stereo Bluetooth Headset - Black - Bluetooth 5.0 - LED Features - Speaker Size: 40mm Ø - Sensitivity: 117dB - Max Input Power: 50mW - Freq Range: 20Hz-20kHz - Speaker Bandwidth: 20Hz-20kHz Music Mode, 100Hz-8kHz Speak Mode - Mic Type/Sensitivity: 4 Analog(-35 dBv/Pa)/6 Digital(-26dBFS/Pa) MEMS - Freq Range: 5-20kHz/100Hz-8kHz - Time: 30hrs Talk, 37hrs Music, 140min Charge - Power Consumption: 5V/500mA - 28599-989-999 - 2 Years Limited Warranty
(28599-989-999)
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 28599-989-999 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Model | 85 |
| Product Name | Evolve2 85 Headset |
| Product Line | Evolve2 |
| Brand Name | Jabra |
Physical Characteristics
| Colour | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
Technical Information
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| SKU | 28599-989-999 |
| Barcode # | 30706487020487 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.003542000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





