- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Lenovo 500e Chromebook Gen 3 Notebook - Display: Touchscreen 11.6" HD 1366x768 IPS 250nits - CPU: Intel Celeron N5100 (4C / 4T, 1.1 / 2.8GHz, 4MB L3) - RAM: 4GB LPDDR4x-2933 - Storage: 32GB eMMC 5.1 - GPU: Integrated Intel UHD Graphics - OS: ChromeOS - Network: Intel AX201 11ax, 2x2 + BT 5.0 - I/O: 2x USB-A 3.2 Gen1, 1x USB-C 3.2 Gen1, 1x HDMI 1.4b, MicroSD Card Reader, 3.5mm Audio Combo - Cameras: Front: 720p with Privacy Shutter, World Facing: 5MP - 82JC0002AU
(82JC0002AU)
Battery Information
| Number of Cells | 3-cell |
Built-in Devices
| Front Camera/Webcam | Yes |
Input Devices
| Keyboard Localization | English |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Operating System
| Operating System | Chrome OS |
| Operating System Platform | Chrome OS |
Software
| Operating System | Chrome OS |
| Operating System Platform | Chrome OS |
Storage
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
Memory
| Total Installed System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB-C 3.1 Gen1 ( Power Delivery, Display Port and Data Transfer) |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
General Information
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Manufacturer Part Number | 82JC0002AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 82JC0002AU |
| Product Name | 500e Chromebook Gen 3 82JC0002AU 2 in 1 Chromebook |
| Product Line | 500e Chromebook Gen 3 |
| Brand Name | Lenovo |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.35 kg |
| Form Factor | Convertible |
| Height | 19 mm |
| Width | 197 mm |
| Depth | 280 mm |
| Product Color | Grey |
Processor
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N5100 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 29.5 cm (11.6") |
| Screen Mode | HD |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| SKU | 82JC0002AU |
| Barcode # | 195348644556 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





