- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- Lenovo ThinkVision P34w-20 34.1" WQHD Curved IPS Monitor
- Panel Type: IPS
- Resolution: WQHD 3440x1440
- Aspect Ratio: 21:9
- Refresh Rate: 60Hz
- Response Time: 4ms Extreme, 6ms Typical
- Brightness: 300cd/m2 (typical)
- Contrast Ratio: 1000:1
- Curvature: 3800R
- I/O: USB 3.2 Gen 1 Type-C (DP 1.2 Alt Mode), 2xHDMI, DP, DP-out, 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C
(62CCRAR3AU)
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.40 kg |
| Weight with Stand (Approximate) | 10.80 kg |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| KVM Switch | |
| Webcam | No |
Technical Information
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Response Time | 4 ms Extreme Mode |
| Features | Picture in Picture |
| Picture by Picture | |
| sRGB | |
| Cable Lock Slot | |
| Eye-Care | |
| Low Blue Light | |
| Wide Viewing Angle | |
| Viewable Screen Size | 86.7 cm (34.1") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Curved Screen | Yes |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 863.60 mm |
| Stand Adjustments | Height |
| Tilt | |
| Swivel |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified Edge Displays 2.0 |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Video
| Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Supported | 1.07 Billion Colors |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 99% sRGB |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 62CCRAR3AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | P34w-20 |
| Product Name | ThinkVision P34w-20 34.14" WQHD Ultra-Wide Curved Monitor |
| Product Line | ThinkVision |
| Brand Name | Lenovo |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 3 |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| SKU | 62CCRAR3AU |
| Barcode # | 195713586702 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 15.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





