- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(920-009458)
Product Information
| Style | Folio |
| Maximum Screen Size Supported | 25.9 cm (10.2") |
| Closure Type | Magnetic |
General Information
| Product Type | Keyboard/Cover Case |
| Manufacturer Part Number | 920-009458 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | Rugged Folio The Ultimate Protective Keyboard Case For iPad (7th Generation). |
| Product Line | Rugged Folio |
| Brand Name | Logitech |
Miscellaneous
| Application/Usage | Stylus |
| Apple Pencil | |
| Tablet | |
| Compatibility |
|
| Brand Compatibility | Logitech |
| Apple | |
| Tablet Model Compatibility | iPad (7th Generation) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 605 g |
| Durability | Knock Resistant |
| Spill Proof | |
| Dirt Resistant | |
| Shock Absorbing | |
| Drop Resistant | |
| Spill Resistant | |
| Height | 189 mm |
| Width | 23.8 mm |
| Depth | 260 mm |
| SKU | 920-009458 |
| Barcode # | 97855154392 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.9000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





