Panasonic Toughbook CF-20 (10.1" Detachable) Mk2 with 256GB SSD, 16GB Ram & 2nd battery
Model # CF-20GZ018VA-NQR
-
SKU: CF-20GZ018VA-NQR
Don't pay: $5,884.00
$1,319.00
SAVE $4,565.00 (78%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

This product is on promotion until 23/03/2023 or while stock lasts!
Unit is repaired DOA unit, Full Warranty - replaced mainboard
- 10.1" Fully Rugged PC For Use as a Laptop or Tablet
- Sunlight-viewable Display Works With or Without Gloves
- Optional 2nd Battery, SmartCard, Barcode, Fingerprint, Serial Options, Hot Swap Battery
- Built-in Handle Also Functions as a Kickstand
- IP65 Rated
- MIL-STD-810G
(CF-20GZ018VA-NQR)
Technical Details
| Model | Toughbook 20 |
|---|---|
| Platform | Detachable Tablet |
| Classification | Rugged |
| Operating System | Genuine Windows 10 |
| Processor | Intel Core i5-7Y57 |
| MAX CPU Clock Speed | 1.2GHz with Turbo Boost up to 3.3GHz |
| Memory (Installed / Max) | 16GB / 16GB |
| Memory Type | DDR3L |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Slots (Used / Total) | 1 / 1 |
| Screen Size (Inches) | 10.1 |
| Max Resolution (H x V Pixels) | 1920 x 1200 |
| Touch Capable | Yes |
| Touch Technology | Multi Touch (10 Point) |
| Graphics | Intel HD Graphics 615 |
| Storage | 256GB SSD |
| Audio | Intel HD Audio |
| Speakers | Yes |
| Webcam | Yes, Integrated 1080p Front Camera |
| LAN | 10/100/1000 |
| Wireless | Intel Dual Band Wireless AC8260 Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 Class 1 |
| Mobile Broadband | None |
| GPS | Optional Module |
| Keyboard | 82 Key |
| Pointing Device | Touch Pad & Digitizer Pen |
| Docking Station | Optional |
| Card Slots | MicroSDXC |
| Connectivity | USB 3.0 (1), Headset Mini-Jack (1), LAN (1) |
| Outputs | HDMI (1) |
| Security | Kensington Cable Lock Slot |
| Other Features | MIL-STD-810G, TPM |
| Unit Colour | Black & Silver |
| Battery | 1x Li-Ion 11.4 V, 2600mAh |
| Operation Time | 8.5 Hours (17 Hours with 2nd Battery installed) |
| Package Contents | AC Adapter (1) ,Battery (1) |
| Packaging | Bulk |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 272 mm x 233 mm x 33.5 mm (Main Unit + Keyboard Base) |
| Weight (Kg) | 1.89 |
| Warranty | 3 Months |
| SKU | CF-20GZ018VA-NQR |
| Brand | PANASONIC |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.




