- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(242E1GAEZ)
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Features | Wide Color Gamut (sRGB) |
| Anti-glare | |
| Cable Lock Slot | |
| EasyRead Mode | |
| Flicker-free | |
| sRGB | |
| Game Mode | |
| LED Indicator | |
| Low Blue Light | |
| Mega Infinity DCR | |
| Wide Viewing Angle | |
| SmartImage Game | |
| SmartFrame | |
| SmartContrast | |
| Plug & Play | |
| On-screen Display (OSD) | |
| FPS Mode | |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 160 kHz - HDMI |
| 30 kHz to 200 kHz - DisplayPort | |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 144 Hz - HDMI |
| 48 Hz to 165 Hz - DisplayPort | |
| Screen Size Class | 609.60 mm |
| Glass Hardness | 3H |
| Stand Adjustments | Height |
| Tilt |
Power Description
| Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EAEU RoHS |
| RoHS | |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| MEPS | |
| Energy Star | Yes |
General Information
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 242E1GAEZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 242E1GAEZ |
| Product Name | 242E1GAEZ Widescreen Gaming LCD Monitor |
| Product Series | E Line |
| Brand Name | Philips |
Video
| Brightness | 350 cd/m² |
| Color Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Native Contrast Ratio | 3,500:1 |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Color Gamut | 96.1% NTSC |
| 125.9% sRGB |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.54 kg |
| Height | 325 mm |
| Width | 540 mm |
| Depth | 43 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 4.10 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 498 mm |
| Width with Stand | 540 mm |
| Depth with Stand | 187 mm |
| SKU | 242E1GAEZ |
| Barcode # | 8712581776626 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





