Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
.jpg)
The Yealink W78H is a high-end, stylish, modern wireless handset designed for business use. It has a 2.4'' colour screen and crystal-clear HD audio with noise reduction, packaged in a sleek, durable, and convenient to carry handset.
Description
The Yealink W78H is a high-end, stylish, modern wireless handset designed for business use. It has a 2.4'' colour screen and crystal-clear HD audio with noise reduction, packaged in a sleek, durable, and convenient to carry handset.
With the W78H you can enjoy the freedom and flexibility of hands-free talking by pairing it via Bluetooth 5.1 ot the 3.5mm headset jack. Thanks to the vibration alarm, the W78H is right at home in either noisey and noise-sensitive environments.
The handset's Li-ion battery offers up to 21 hours of talk time and a quick top up is easily achieved with 10 minutes of charging providing up to 2 hours of talk time.
The W78H can be paired with Yealink W70B base-station, creating the W78P system which can support 10 handsets, 10 SIP accounts, and 20 simultaneous calls (2 calls per handset). Also, the W78H is perfectly compatible with the W80/W90 multi-cell system.
Features
| 2.4" 240 x 320 TFT color screen with intuitive user interface | ||
| Up to 21 hours talk time (in ideal conditions) | ||
| Up to 166 hours standby time (in ideal conditions) | ||
| Quick charging: 10-min charge time for 2-hour talk time | ||
| HD voice and noise cancellation | ||
| Headset connection via Bluetooth or 3.5mm jack | ||
| Vibration alarm | ||
| Sturdy and reliable belt clip to move freely | ||
| Flexibly meet demands in either single-cell or multi-cell solutions | ||
(W78H)
| • | High-end ID design | |
| • | Exceptional HD sound with wideband technology | |
| • | Up to 4 simultaneous voice calls | |
| • | Up to 5 DECT cordless handsets | |
| • | Up to 5 Multiple Lines | |
| • | 2.4" 240 x 320 color screen with intuitive user interface | |
| • | Up to 30 hours talk time, Up to 400 hours standby time | |
| • | Quick charging: 10 mins charge time for 2 hours talk time | |
| • | Support USB charging | |
| • | Headset connection via 3.5 mm jack | |
| • | Charger wall mountable | |
| • | New belt clip with better user experience | |
| Phone Features | |
| • | Up to 4 simultaneous calls |
| • | Up to 5 handsets, up to 5 VoIP accounts |
| • | Handset select for receiving call |
| • | Handset and Number select for making call |
| • | Paging, intercom, auto answer |
| • | Call hold, call transfer, 3-way conferencing |
| • | Switching between calls |
| • | Call waiting, mute, DND |
| • | Caller ID display, redial |
| • | Anonymous call, anonymous call rejection |
| • | Call forward (always/busy/no answer) |
| • | Speed dial, voicemail, silence |
| • | Message Waiting Indication (MWI) |
| • | Local phonebook for up to 500 entries (store in the base) |
| • | Remote phonebook/LDAP |
| • | Phonebook search/import/export |
| • | Call history utgoing/missed/accepted) |
| • | Direct IP call without SIP proxy |
| • | Reset to factory, reboot |
| • | Keypad lock, emergency call |
| • | Dial Plan, music on hold |
| • | Broadsoft directory, BroadSoft Call Log |
| • | Broadworks feature key synchronization |
| • | Shared Call Appearance (SCA) |
| Management | |
| • | Auto-provision via FTP/TFTP/HTTP/HTTPS |
| • | Auto-provision with PnP |
| • | Handset upgrade: OTA (Over-The-Air) |
| • | Configuration:browser/phone/auto-provision |
| • | Trace package and system log export |
| Voice and Codecs Features | |
| • | Full-duplex speakerphone |
| • | Receiver volume control: 5 steps |
| • | Ringer volume control: 5 steps+off |
| • | Multiple advisory tones |
| • | Acoustic warning for low battery status |
| • | DTMF |
| • | Wideband codec: G.722 |
| • | Narrowband codec: G.711µ/A, G.723, G.726, G.729, iLBC, VAD, CNG, AEC, PLC, AJB |
| • | Support VQ-RTCPXR (RFC6035) |
| Physical Features | |
| • | Indoor Range: 20m~50m (The ideal distance is 50m) |
| • | Outdoor Range: 300m (In ideal conditions) |
| • | Standby Time: 400h (In ideal conditions) |
| • | Talk Time: 30h |
| • | 2.4’’ 240x320 pixels color display |
| • | Desktop or wall mountable |
| • | LCD backlit, key backlit |
| • | Energy-saving ECO mode/ECO Mode+ |
| • | 12 key numerical keypad, 5 navigation keys 2 softkeys, 6 function keys, 6 shortcut keys |
| • | 3 LEDs on Base: 1 x power, 1 x Network, 1 x Call |
| • | Base station: DC 5V/600mA Output |
| • | Charger: DC 5V/600mA Output |
| • | Phone size: 176mm x 50mm x 24mm |
| • | Base station size: 153mm x 53mm x 23mm |
| • | Operating humidity: 10 ~ 95% |
| • | Operating temp: -10 ~ +50°C |
| SKU | W78H |
| Barcode # | 6938818308718 |
| Brand | YEALINK |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.002880000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






