Don't pay: $52.00
$37.00
SAVE $15.00 (29%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ZEBRA RESIN RIBBON - CORE SIZE 1FT WIDTH 110MM X LENGTH 300M MULTIPLES A high-quality resin ribbon featuring excellent print quality, particularly suitable for printing dense bar codes and highresolution graphics. Print speeds of up to 150mm/sec (6ips) can be achieved using Zebra labels. With excellent resistance to abrasion and chemicals, the 4800 ribbon is ideal for use in harsh outdoor environments as well as in industrial and automotive applications. The 4800 ribbon is UL- and CSA-recognised when used with Zebra's Z-Ultimate 3000 and Z-Xtreme 4000 labels.
(J4800BK11030)
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
General Information
| Product Type | Ribbon |
| Manufacturer Part Number | J4800BK11030 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | 4800 Resin Ribbon |
| Product Series | 4800 |
| Brand Name | Zebra |
Technical Information
| Features | Abrasion Resistant |
| Solvent Resistant | |
| Scratch Resistant | |
| Smudge Resistant | |
| Chemical Resistant | |
| Print Colour | Black |
| Ribbon Length | 300 m |
| Ribbon Width | 110 mm |
| SKU | J4800BK11030 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 0.3100kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





