- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
10G SFP+ EdgeRouter Infinity
The EdgeRouter™ Infinity combines 80 Gbps aggregate throughput and price/performance value in a compact rackmountable form factor. It features 16 cores, 16 GB RAM and hardware acceleration for packet processing.

10G Routing Technology for the Masses
The EdgeRouter Infinity features eight 10G SFP+ ports for fiber connectivity and a Gigabit Ethernet RJ45 port for copper connectivity.

Rackmount Design
The 1U-high metal chassis allows for convenient mounting in a standard-sized, 19"‑wide rack.

Power Versatility
The EdgeRouter Infinity includes two AC/DC power modules – one for backup. An optional DC/DC power module is available for use with DC power.

Centralized Management
The EdgeRouter Infinity is supported and managed by UNMS™ (Ubiquiti® Network Management System), a comprehensive controller with an intuitive UI. A single control plane manages registered EdgeMAX® devices across multiple sites.

(ER-8-XG)
Throughput: 80 Gbps
Performance: 18 million pps
Number of Cores: 16
Core Frequency: 1.8 GHz
RAM: 16 GB DDR4
| SKU | ER-8-XG |
| Barcode # | 810354026584 |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 5.5955kg |
| Shipping Width | 0.382m |
| Shipping Height | 0.089m |
| Shipping Length | 0.584m |
| Shipping Cubic | 0.019855000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






