- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Mikrotik RB1100Dx4 Power PC 1.4Ghz CPU quad-core, 1GB RAM, 13xGbit LAN, L6 Dude Edition New RB1100AHx4 Dude Edition has Annapurna Alpine AL21400 CPU with four Cortex A15 cores clocked at 1.4GHz each, for a maximum throughput of up to 7.5Gbps. The device supports IPsec hardware acceleration and is faster at it than any previous RouterBOARD device (up to 2.2Gbps with AES128).Unit comes with 1U rackmount case, 13x Gigabit Ethernet ports, RS232 serial port and dual redundant power supplies (with -48v DC telecom power and 802.3at/af support). The RB1100AHx4 Dude edition features several high speed storage connectors (two SATA and two M.2) for using a Dude database, proxy cache or any other storage intensive feature. It includes a 60GB M.2 drive already installed. Specifications: Details Product codeRB1100Dx4ArchitectureARM 32bitCPUAL21400CPU core count4CPU nominal frequency1.4 GHzDimensions443 x 148 x 44 mmLicense level6Operating SystemRouterOSSize of RAM1 GBStorage size128 MBStorage typeNANDTested ambient temperature-40°C to 70°C Powering:Details PoE in802.3af/atPoE in input Voltage20-57 VNumber of AC inputs2Number of DC inputs2 (2-pin terminal, PoE-IN)2-pin terminal input Voltage-48, 20-57 VMax power consumption33 WMax power consumption without attachments25 W Ethernet:Details 10/100/1000 Ethernet ports13 Peripherals:Details Extended storage60GB M.2 SSD includedM.2 slots2Memory card typemicroSDMemory Cards1SATA ports2x SATA3Serial portRS232 Other:Details Current MonitorYesPCB temperature monitorYesVoltage MonitorYes
(RB1100Dx4)
| Specifications | |
| Product code | RB1100Dx4 |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | AL21400 |
| CPU core count | 4 |
| CPU nominal frequency | 1.4 GHz |
| Switch chip model | RTL8367 |
| Dimensions | 443 x 148 x 44 mm |
| RouterOS license | 6 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 1 GB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| IPsec hardware acceleration | Yes |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Powering | |
| Number of AC inputs | 2 |
| Number of DC inputs | 2 (2-pin terminal, PoE-IN) |
| 2-pin terminal input Voltage | -48, 20-57 V |
| Max power consumption | 33 W |
| Max power consumption without attachments | 25 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 20-57 V |
| Ethernet | |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 13 |
| Peripherals | |
| Extended storage | 60GB M.2 SSD included |
| Memory card type | microSD |
| Serial console port | RS232 |
| Memory Cards | 1 |
| Number of M.2 slots | 2 |
| SATA ports | 2x SATA3 |
| Certification & Approvals | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| Other | |
| PCB temperature monitor | Yes |
| Current Monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
| Beeper | Yes |
| SKU | RB1100Dx4 |
| Barcode # | 4752224002648 |
| Brand | MIKROTIK |
| Shipping Weight | 1.9000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






