Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
.jpg)
The WF40 is a low-power, small form factor device that can be implemented within offices for seamlessly connecting their IP phones to available wireless networks.
This dynamic plug-and-play style USB device is an ideal office networking solution for companies—particularly, smaller organizations—seeking affordable, convenient and reliable high-speed wireless connectivity.
Supported by a powerful transmission rate of 150 Mbps, the solution is able to quickly and reliably establish Wi-Fi connectivity so that users can optimally communicate, collaborate, access pertinent documents and resources and more. Wi-Fi USB Dongle WF40 is safe, reliable and easy deployment, which guarantees a flexible and optimal user experience. Even more, Wi-Fi USB Dongle WF40 is compliant with the IEEE802.11n and IEEE802.11b/g standards, maximizing reliability and throughput.
(wf40)
| • | Supports Yealink SIP-T48G (upgrade to the version of 35.80.0.95 or higher) | |
| • | Reliable Connection | |
| • | Ease-of-use | |
| • | Plug and Play | |
| • | High Transmission Rate | |
| • | Lower Power Consumption | |
| Network Standard | |
| • | IEEE802.11b/g/n |
| Transmission Rate | |
| • | 150 Mbps |
| Frequency Range | |
| • | 2.4GHz |
| Security | |
| • | 64/128/152-bit WEP Encryption, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Interface | |
| • | USB2.0 |
| Dimensions | |
| • | L x W x H: 26.9mm x 18mm x 8mm |
| Environmental | |
| • | Operating Temperature: 0°C ~ +50°C ( 32°F ~ 122°F) |
| • | Storage Temperature: -40°C ~+85°C (-40°F ~ 185°F) |
| SKU | wf40 |
| Barcode # | 6938818300828 |
| Brand | YEALINK |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.001344000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






