Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Yealink WF50
Yealink WF50 is a next-generation Wi-Fi USB Dongle, designed to allow users to select whether to connect to a 2.4GHz (150 Mbps) Wi-Fi network or a 5GHz (up to 433 Mbps) Wi-Fi network. With wireless connections transitting over the 5GHz band, users no longer need to worry about the interference from nearby wireless devices which may interfere with their wireless signal, guaranteeing high-quality connections perfect for establishing calls and HD
video streaming.
This dynamic plug-and-play style USB device is equipped with WPA/WPA2 encryptions, providing your network with active defense against security threats. Besides, WF50 owns the ability to establish Wi-Fi connectivity easily, quickly, and reliably, so that users can optimally communicate, collaborate and more.
Yealink WF50 is compliant with IEEE 802.11a/b/g/n/ac standard, maximazing reliability and throughput.

(WF50)
● Compatible with Yealink SIP- T42U/T43U/T44U/T46U/T48U/T52S/T54S/T53 IP Phone (Version 84 or later)
● Dual-Band Connectivity
● High Transmission Rate
● Interference Free
● Reliable Connection
● Easy to Use
● Plug and Play
● Compatible with Yealink SIP- T42U/T43U/T44U/T46U/T48U/T52S/T54S/T53 IP Phone (Version 84 or later)
● Dual-Band Connectivity
● High Transmission Rate
● Interference Free
● Reliable Connection
● Easy to Use
● Plug and Play
| SKU | WF50 |
| Barcode # | 6938818302174 |
| Brand | YEALINK |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.001344000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






