- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(GVSBTH4LL)
Miscellaneous
| Compatibility | APC By Schneider Electric Galaxy VS UPS Systems |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Part Number | GVSBTH4LL |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Galaxy VS Smart Modular Battery String High Capacity 9Ah Long Life |
| Product Line | Galaxy VS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Characteristics | Valve Regulated Lead Acid (VRLA) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 58.06 kg |
| Height | 157 mm |
| Width | 428 mm |
| Depth | 760 mm |
| SKU | GVSBTH4LL |
| Barcode # | 731304367444 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 120.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00






