Don't pay: $2,090.91
$1,836.00
SAVE $254.91 (12%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Easy UPS 3S High Capacity Battery String
SKU: E3SBTH4 | Brand: Schneider Electric
Key Features
- High-capacity 9 Ah VRLA batteries
- Compatible with Easy UPS 3S with internal battery slots
- Copmatible with Easy UPS 3S Empty Modular Battery Cabinet
- Includes 4 battery modules
Description
High capacity battery string for use with Easy UPS 3S with internal battery slots and Easy UPS 3S Empty Modular Battery Cabinet (E3SXR6).
Each battery string consists of four 9 Ah battery modules (E3SBTHU).
Downloads & Documents
Product Videos
×
(E3SBTH4)
Specifications - E3SBTH4
Overview
| Presentation | High capacity battery string for use with Easy UPS 3S with internal battery slots and Easy UPS 3S Empty Modular Battery Cabinet (E3SXR6). Each battery string consists of four 9 Ah battery modules (E3SBTHU). |
| Lead time | Usually Ships within 6 Weeks |
Main
| Product or component type | Battery module |
| Range compatibility | Easy UPS 3M |
| Battery type | VRLA |
| Range of product | Easy UPS 3M |
Batteries & Runtime
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Device mounting | Enclosed battery cartridge |
| Battery voltage | 120 V |
| Battery power in VAh | 9 VAh |
Physical
| Height | 15.7 cm |
| Width | 42.8 cm |
| Depth | 76 cm |
| Net weight | 108 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...3281 ft |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 18.000 cm |
| Package 1 Width | 56.000 cm |
| Package 1 Length | 82.000 cm |
| Package 1 Weight | 112.000 kg |
| SKU | E3SBTH4 |
| Barcode # | 731304347583 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 112.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00






