- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Ubiquiti Networks AP-5AC-90-HD 5GHz 22dBi Sector Antenna - Frequency Range: 5.15-5.85 GHz - Gain: 22 dBi - Polarization: Dual-Linear - Interfaces: 6x RP-SMA Connectors (Weatherproof) - 12 Months Limited Warranty

5 GHz, 3x30° HD Sector Antenna
The innovative airPrism® Antenna features significant advances in noise isolation and beam performance for co‑location deployments in a multipoint network.
3 x 30° Beamwidth Coverage
The three Rocket5ac Prism™ radios are installed at the top, middle, and bottom of the airPrism antenna. Each radio independently transmits and receives within its corresponding 30° beamwidth.

Powerful Performance
Highly resistant to noise interference, the airPrism antenna provides superior beam performance in
high-density areas for high-capacity, multipoint networks.

Breakthrough Design
Mounted on a single airPrism antenna, three Rocket5ac Prism radios maximize throughput in an efficient
tower footprint, minimizing installation and tower costs.

(AP-5AC-90-HD)
| Dimension | 322.6 x 201.5 x 1300 mm (12.7 x 7.93 x 51.18") |
| Gain | 22 dBi |
| Interface | 6x RP-SMA Connectors (Weatherproof ) |
| Mounting | Universal Pole Mount, Rocket Bracket, and Weatherproof RF Connectors Included |
| Weight | 13.1 kg (28.9 lb) |
| Wireless frequency range | 5.15 - 5.85 GHz |
| SKU | AP-5AC-90-HD |
| Barcode # | 810354021947 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 13.0000kg |
| Shipping Width | 0.395m |
| Shipping Height | 0.295m |
| Shipping Length | 1.532m |
| Shipping Cubic | 0.178516000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






