- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Ubiquiti Networks UBNT Directional Dual-Band Mesh Antenna - Add-on for UAP-AC-M - Dual-Band support - Optimized for 802.11ac - Weather resistant enclosure - UMA-D-AU - 12 Month Limited Warranty
Overview
The UniFi Antenna, model UMA-D, is an optional mesh antenna designed to work with the UniFi® AC Mesh AP, model UAP-AC-M. With dual-band support, the UMA-D expands range coverage and provides customized pattern shaping.
Features
- Optimized for 802.11ac, the UMA-D offers a high efficiency directional radiation pattern with dual polarity.
- Weather-Resistant Enclosure Encased in UV-stabilized plastic, the UMA-D can be used indoors or outdoors.
- The UMA-D has a ball joint mount designed for precise aiming and can be mounted on a pole or wall.
- The UMA-D is a connectorized antenna that is compatible with the UAP-AC-M.
Specification
- Manufacturer: Ubiquiti
- Category: Network – Enterprise
- Subcategory: UniFi
- Barcode: NHU-UMA-D
- Man. Part #: UMA-D
(UMA-D)
| Brand | Ubiquiti Networks |
| Type | Antenna |
| SKU | UMA-D |
| Barcode # | 817882022736 |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 0.5277kg |
| Shipping Width | 0.159m |
| Shipping Height | 0.068m |
| Shipping Length | 0.257m |
| Shipping Cubic | 0.002779000m3 |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






