- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Corsair Force MP600 Pro 2TB NVMe PCIex4 Gen4 SSD 7000/6550 MB/s 800/660K IOPS 1400TBW 1.7M hrs MTBF AES 256-bit Encryption 5yrs wty
(CSSD-F2000GBMP600PRO)
Specifications
| Cache | None |
| Capacity | 2TB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 |
| Product Family | MP600 |
| Warranty | 5 Years Limited Warranty |
| Weight | 34g |
| DEVSLP | PS4: <2mW |
| Encryption | AES 256-bit Encryption |
| Endurance | 1400TBW |
| Max Random Read QD32 IOMeter | Up to 660K IOPS |
| Max Random Write QD32 IOMeter | Up to 800K IOPS |
| MTBF | 1,700,000 Hours |
| NAND Technology | 3D TLC NAND |
| Operating Humidity | 90% RH (40° C) |
| SSD Max Sequential Read CDM | Up to 7,000MB/s |
| SSD Max Sequential Write CDM | Up to 6,550MB/s |
| SSD Operating Temperature | 0°C to +70°C |
| SSD Shock | 1500 G |
| Storage Humidity | 93% RH (40° C) |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
| Vibration | 20Hz~80Hz/1.52mm, 80Hz~2000Hz/20G |
| Voltage | 3.3V, +/- 5% |
| SKU | CSSD-F2000GBMP600PRO |
| Barcode # | 840006637349 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
Manufacturer Warranty : 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





