- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link Power Supply for DIS-Series Industrial Switches 48-55V 480W
DIS-N480-48
Network - Accessories
Features
The DIS-N480-48 is an external power supply for DIS-Series Industrial Switches. This power supply is TS-35/7.5 or 15 DIN Rail mountable. Operating temperature from -25 to 70 °C. It supports power input from 90 to 264 V AC. Power output: 48 to 55 V DC. With 480 Watts power output the DIS-N480-48 power supply is suitable for PoE capable industrial switches: DIS-100G-5PSW and DIS-200G-12PSW.
- 480W 48VDC Ultra Slim DIN Rail PSU
- Input: 90 - 264VAC
- Output: 48 - 55V DC
- 480 Watt power output, suitable for PoE switches
- DIN rail TS-35/7.5 or 15 mountable
- Operting temperature -25 - 70°C
- Compatible with DIS-100G, DIS-200G
Technical Details
| Warranty | Lifetime |
|---|
Resources
High resolution Image
No downloads available for this product.
Links and Download
No links or downloads available for this product.
(DIS-N480-48)
Technical Details
| Warranty | Lifetime |
|---|
| SKU | DIS-N480-48 |
| Barcode # | 790069437861 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.120m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





