- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(429-AAUQ)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
General Information
| Product Type | DVD-Writer |
| Manufacturer Part Number | 429-AAUQ |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | External Trayload USB 8 xDVD+/-RW Optical Drive |
| Brand Name | Dell |
Technical Information
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 200 g |
| Colour | Black |
| Drive Type | External |
| Height | 14 mm |
| Width | 137 mm |
| Depth | 144 mm |
| SKU | 429-AAUQ |
| Barcode # | 5397184039038 |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.188m |
| Shipping Cubic | 0.001278000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





