Don't pay: $249.00
$205.00
SAVE $44.00 (18%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
EPOS 1001174 IMPACT 860 ANC Headset
The next generation headset for desk workers in the New Open Office. Increase efficiency by 40%* by improving reaction time whilst multi-tasking to maintain accuracy with EPOS BrainAdapt™, industry-leading voice pickup by EPOS AI™ and adaptive ANC.
(1001174)
Specifications
-
Operating Temperature Range
0°C - 40°C
-
Certification
Google Voice, Google Meet, Google Chromebook
-
Wearing Style
Headband
Headset Weight
159 g
Article no.
1001174
EAN Code
5714708009788
UPC Code
840064409780
Ear coupling
On ear
Transducer principle
Dynamic closed
Compatibility
PC / Soft phone
-
Package weight (incl. Complete product and packaging)
344 g
Dimensions of product packaging (L x W x H)
210 mm x 55 mm x 205 mm
Dimensions of master carton (L x W x H)
444 mm x 246 mm x 306 mm
Units in distributor master carton
10
-
Product Dimensions
74 mm x 212 mm x 189 mm
Product height
189 mm
Weight
159 g
| SKU | 1001174 |
| Barcode # | 5714708009788 |
| Brand | EPOS |
| Shipping Weight | 0.1590kg |
| Shipping Width | 0.074m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.002797200m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





