- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Logitech Stereo Headset H110
With a noise-canceling microphone and full stereo sound, this versatile headset makes it easy to start talking to friends online.

It reduces annoying background noise and helps keep your conversations clear.

This headset isn’t all talk—stereo sound means you can use it for movies, music and games, too.

You can position the microphone where it picks up your voice best—and rotate it out of the way when you’re not talking.

The microphone can be worn on either your left or right side.

The headband adjusts to give you just the right fit.

Connecting is easy—the 3.5 mm plugs work with virtually any PC sound card.
(981-000459)
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
| Colour | Black/Silver |
| Form Factor | Semi-open |
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 981-000459 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | H110 |
| Product Name | H110 Stereo Headset |
| Brand Name | Logitech |
| Package Contents |
|
| Compatibility | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS |
| Cable Length | 182.9 cm |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Noise Reduction |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | No |
| SKU | 981-000459 |
| Barcode # | 97855083029 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.001200000m3 |
2-year limited hardware warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





