Don't pay: $479.00
$417.00
SAVE $62.00 (13%)
Stock Availability
🟢Live
ONLINE: ✓ In Stock
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(27599-989-999)
Earpiece
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 4 cm |
Technical Information
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Headphone Spatial Processing (HSP) |
| Fast Charging | |
| Busylight | |
| Advanced Audio Coding (AAC) | |
| Active Noise Canceling | |
| PeakStop | |
| Rechargeable Battery | |
| USB Charging | |
| Comfortable | |
| HearThrough | |
| Unified Communication | |
| Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP) | |
| Sub Band Coding (SBC) | |
| SafeTone Technology | |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Operating Distance | 3000 cm |
| Noise Canceling | Yes |
Microphone
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 27599-989-999 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Model | 75 |
| Product Name | Evolve2 75 Headset |
| Product Line | Evolve2 |
| Brand Name | Jabra |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 197 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Ear-cup |
| Height | 6.7 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Depth | 19 cm |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Foam |
| SKU | 27599-989-999 |
| Barcode # | 5706991024388 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.240m |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





