- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(97-582-009)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
General Information
| Product Type | Mounting Arm |
| Manufacturer Part Number | 97-582-009 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Model | 97-582-009 |
| Product Name | Neo-Flex Underdesk Keyboard Arm |
| Product Line | Neo-Flex |
| Brand Name | Ergotron |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
Product Information
| Device Supported | Keyboard |
| Features | Tilt |
| Maximum Load Capacity | 1.40 kg |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Compatibility | Keyboard |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA X5.5-2008 |
| SKU | 97-582-009 |
| Barcode # | 698833016505 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 6.6400kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.330m |
| Shipping Length | 0.870m |
| Shipping Cubic | 0.080388000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





