- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Overview
- HP's extensive range of notebook PCs enable increased productivity and efficiency, by providing the perfect combination of built-in mobility features to match the particular needs of individuals from businesses large and small.
- Offering flexibility and wireless connectivity in the office and on the road.
- Amplify student engagement with the versatile, easy-to-manage, cloud-ready HP Chromebook x360 11MK G3 EE—powered by Chrome OS. The rugged 360° design and long battery life suits student learning styles—everywhere learning happens.
- Adaptable x360 Chromebook designed for learning
Features
- Say goodbye to downtime from damage with a full-skirted anchored keyboard that resists picking, spills up to 350 ml (11.8 oz), and dust. This Chromebook can withstand drops up to 122 cm (48.03 in) and undergoes MIL-STD 810H and HP education testing.
- Quickly access videos, assignments, and more in crowded wireless networks with 2x2 802.11ac Wi-Fi supporting MU-MIMO—powered by Chrome OS. With plenty of RAM, long battery life, and fast recharging students can stay productive.
- Let students type, touch, consume, and collaborate the way they want with this flexible Chromebook that switches between laptop, tablet, tent, and media mode. Access to over 1000 Android and G Suite Education apps expands the possibilities for learning.
(40K41PA)
Specifications
| Battery | HP Long Life 2-cell, 47 Wh Li-ion polymer |
| Camera | |
| Card Reader | 1 multi-format digital media reader - Supports SD, SDHC, SDXC. |
| Chipset | Chipset is integrated with processor |
| Dimensions | 29.5 x 20.53 x 2.09 cm |
| Display | 29.5 cm (11.6") diagonal, HD (1366 x 768), touch, IPS, BrightView, 220 nits, 50% NTSC |
| Extra | |
| Graphics | MediaTek Integrated Graphics |
| LAN | via optional HP USB-C to RJ45 Adapter |
| Memory | 8 GB LPDDR4x-4266 MHz RAM (onboard) |
| Optical Drive | via optional external accessory |
| OS | Chrome OS™ 64 |
| Ports | 2 USB 2.0 Type-C®; 1 USB 2.0 Type-A; 1 headphone/microphone combo |
| Processor | MediaTek MT8183 (2.0 GHz base frequency, 2 MB L2 cache, 8 cores) |
| Product Family | HP |
| Screen Size | 29.5 cm (11.6") diagonal, HD (1366 x 768), touch, IPS, BrightView, 220 nits, 50% NTSC |
| Storage Capacity | 64 GB eMMC |
| Storage Type | 64 GB eMMC |
| Touch | Yes |
| Warranty | 1 year standard parts and labor limited warranty (1-1-0), depending on country (upgrades available). 1 year limited warranty on primary battery. |
| Warranty Upgrade Options | |
| Weight | Starting at 1.42 kg |
| Wireless | Qualcomm® Atheros QCA6174A-3 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 4.2 combo |
| SKU | 40K41PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





