- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP #05X Black Toner CE505X
HP LASERJET P2055D,HP LASERJET P2055DN,HP LASERJET P2055X,HP LASERJET P2050
6,500 pages
Black
(CE505X)
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Technical Information
| Print Colour | Black |
| Print Technology | Laser |
| Typical Print Yield | 6500 Pages |
| Yield Type | High |
Miscellaneous
| Compatibility |
HP LaserJet Printers: |
| Device Supported | Printer |
| Country of Origin | Japan |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
General Information
| Product Type | Toner Cartridge |
| Manufacturer Part Number | CE505X |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 05X |
| Product Name | 05X (CE505X) High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge |
| Brand Name | HP |
| Product Condition | Original |
| SKU | CE505X |
| Barcode # | 883585695782 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.3400kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.342m |
| Shipping Cubic | 0.008276000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





