You Might Want To Add
HP 147X Black LaserJet Toner
HP 147Y Black LaserJet Toner
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

This HP LaserJet MFP with JetIntelligence combines exceptional performance and energy efficiency with professional-quality documents right when you need them—all while protecting your network from attacks with the industry’s deepest security
(7PS98A)
Fax
| Fax Color | Monochrome |
Media Types & Handling
| Media Size | 76.20 mm x 127 mm |
| Envelope No. 9 | |
| 99.06 mm x 147.32 mm | |
| 127 mm x 177.80 mm | |
| Statement - 216 mm x 330 mm | |
| Monarch Envelope | |
| 127 mm x 203.20 mm | |
| 215.90 mm x 297.18 mm | |
| Legal - 216 mm x 356 mm | |
| 215.90 mm x 330.20 mm | |
| Executive - 184 mm x 267 mm | |
| Letter - 216 mm x 279 mm | |
| Envelope No. 10 | |
| 101.60 mm x 152.40 mm | |
| Oficio | |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Feeder - 100 Sheet Capacity |
| 1 x Output Tray - 500 Sheet Capacity | |
| 2 x Input Tray - 550 Sheet Capacity | |
| 1 x Automatic Document Feeder - 150 Sheet Capacity | |
| Media Type | Heavy Paper |
| Colour Paper | |
| Card Stock | |
| Transparency | |
| Bond Paper | |
| Recycled Paper | |
| Light Paper | |
| Pre-punched Paper | |
| Envelope | |
| Rough Paper | |
| Extra Heavy Paper | |
| Plain Paper | |
| Preprinted Paper | |
| Letterhead | |
| Label | |
| Standard Input Media Capacity | 1200 sheets |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Copier
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Colour |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
Reliability
| Duty Cycle | 300000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 5000 to 30000 |
Display & Graphics
| Screen Size | 20.3 cm (8") |
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen Type | CGD |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC | |
| Power Source | AC Supply |
Scanner
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Colour |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 52.50 kg |
| Form Factor | Floor Standing |
| Height | 1097.3 mm |
| Width | 664.2 mm |
| Depth | 660.4 mm |
Technical Information
| Duplex Printing | Automatic |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 65 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
General Information
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M635fht |
| Product Name | LaserJet Enterprise MFP M635fht |
| Product Line | LaserJet Enterprise |
| Product Series | M635 |
| Brand Name | HP |
| SKU | 7PS98A |
| Barcode # | 194721080141 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 75.4000kg |
Manufacturer Warranty:
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





