You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
***Shipping Notice: This item ships on a pallet. If you have an on-site forklift or loading dock, please contact us to adjust to standard shipping.***
ECOSYS M8124cidn
An A4/A3 colour Multi-Functional Product with 24 page per minute productivity (in A4). It’s ideal for small teams given the machine’s functionality, usability and compact size.
- Minimum installation and operation requirements.
- Easy to use full colour touch panel with wizard-style navigation.
- Long-life components provide exceptional reliability.
- HyPAS solution platform enables powerful customisations.
“Please note that WiFi and Fax functionality are optional for the Kyocera M8124cidn and can be added by ordering the respective modules separately if required.”


General type
Colour multifunctional for A3 format
Engine speed
Up to 24/12 pages A4/A3 per minute in colour and b/w
Warm-up time
Approx. 30 seconds or less
Power consumption
Sleep-mode: 0.5 W, Stand-by: 70 W, Copying/Printing: 550 W
Warranty
3YR Onsite
Input capacity
100-sheet multi-purpose tray, 60–256 g/m²: A3, A4, A5, A6, B5, Ledger, Letter, Legal, Folio, Custom (98 x 148 to 297 x 432 mm) 500-sheet standard universal paper cassette, 60–256 g/m², A3, A4, A5, B5, Ledger, Letter, Legal, Folio
Max. input capacity with options
1,600 sheets
Duplex unit
Standard duplex unit: 60–256 g/m130
Max. output capacity
Max. 280 sheets; 250 sheets face-down (main tray), plus 30 sheets (standard Job Separator Tray)
Document processor
Standard reversing document processor: 50-sheet, Simplex scan 45–160 g/m², Duplex scan 50–120 g/m², A3, A4, A5, B5, Letter, Legal, Custom (140x182 to 297x432mm)
Processor
ARM Cortex-A9 Dual core1.2 GHz
Fonts
101 outline fonts (PCL 6, KPDL3, Windows Vista), 1 bitmap font, 45 types of one-dimensional barcodes, 1 type of two-dimensional barcode PDF417 under PRESCRIBE (PCL and other barcodes available as options)
Features
Encrypted PDF Direct Print, IPP printing, e-mail printing, WSD print, secure printing via SSL, IPsec, SNMPv3, quick copy, proof and hold, private print, job storage and job management functionality
Applicable OS (Print)
All current Windows operating systems, Mac OS X Version 10.5 or higher, UNIX LINUX , as well as other operating systems on request
Max. original size
A3/Ledger
Continuous copy
1 - 999
Zoom range
25 - 400 % in 1% steps
Preset magnification ratios
5 Reductions/5 Enlargements
Image adjustments
Text, photo, text + photo, Map, Printed document
Digital copy features
Scan-once-copy-many, sort, 2in1, 4in1, job reserve, priority print, program, auto duplex copy, split copy, continuous scan, auto cassette change (PF-470 or PF-471 is required), copy density control, Prevent Bleed-Through, ID card copy, Skip blank page
Scan functionalities
Scan-to-Email, Scan-to-FTP, Scan-to-SMB, Scan-to-USB Host, Network TWAIN, WIA, WSD scan
Scan speed
b/w: 50 ipm (300 dpi, A4), Colour: 50 ipm (300 dpi, A4)
Scan features
Colour scan, integrated address book, Active Directory support, encrypted data transfer, multi send (e-mail, fax, SMB/FTP folder, print) at once, Blank page skip
Scan resolution
200, 300, 400, 600 dpi (256 greyscales per colour)
Max. scan size
A3/Ledger
File type
PDF, PDF/A, JPG, TIFF, XPS, PDF/A-1a/b, PDF/A-2a/b/u, Encrypted PDF High Compresson PDF
Original recognition
Text, photo, text + photo, light text, optimised for OCR
Compatibility
ITU-T Super G3
Modem speed
Max. 33.6 kbps
Scanning speed
2.0 seconds or less
Transmission speed
Max. 33.6 kbps
Scanning density
Normal: 8 dot/mm x 3.85 line/mm, Fine: 8 dot/mm x 7.7 line/mm, Superfine: 8 dot/mm x 15.4 line/mm, Ultrafine: 16 dot/mm x 15.4 line/mm, Halftone: 8 dot/mm x 7.7 line/mm
Max. original size
A3/Ledger
Fax features
Network fax, duplex transmission and reception, encrypted transmission and reception, polling transmission and reception, broadcast
(1102P43AS0)
| USB | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Colour |
| Screen Size | 10.9 cm (4.3") |
| Touchscreen | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Media Size | B5 - 175.26 mm x 248.92 mm |
| Folio - 215.90 mm x 330.20 mm | |
| A3 - 297.18 mm x 419.10 mm | |
| Ledger | |
| Legal - 215.90 mm x 355.60 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| Letter - 215.90 mm x 279.40 mm | |
| Photo - 101.60 mm x 152.40 mm | |
| A5 - 147.32 mm x 210.82 mm | |
| A4 - 210.82 mm x 297.18 mm | |
| Universal | |
| Media Handling | 1 x Output Tray - 50 Sheet Capacity |
| 1 x Output Bin - 250 Sheet Capacity | |
| 1 x Cassette - 500 Sheet Capacity | |
| 1 x Multipurpose Tray - 100 Sheet Capacity | |
| Media Type | Photo Paper |
| ID Card | |
| Plain Paper | |
| Standard Input Media Capacity | 600 sheets |
| Duty Cycle | 100000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 15000 |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Colour |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Weight (Approximate) | 76 kg |
| Form Factor | Floor Standing |
| Height | 753 mm |
| Width | 590 mm |
| Depth | 590 mm |
| Duplex Printing | Automatic |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 24 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 24 |
| Print Color Capability | Colour |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Manufacturer Part Number | 1102P43AS0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kyocera.com.sg |
| Manufacturer | Kyocera Corporation |
| Product Model | M8124cidn |
| Product Name | Ecosys M8124cidn Laser Multifunction Printer |
| Product Line | Ecosys |
| Brand Name | Kyocera |
| SKU | 1102P43AS0 |
| Barcode # | 632983046623 |
| Brand | KYOCERA |
| Shipping Weight | 104.0000kg |
| Shipping Width | 0.740m |
| Shipping Height | 0.720m |
| Shipping Length | 0.850m |
| Shipping Cubic | 0.452880000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






