Don't pay: $1,612.00
$977.00
SAVE $635.00 (39%)
You Might Want To Add
HP 147X Black LaserJet Toner
HP 147Y Black LaserJet Toner
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

World’s most secure printing: Print consistently high-quality, 2-sided documents with the HP LaserJet Enterprise M611dn, a monochrome duplex laser printer with JetIntelligence designed to combine performance, energy efficiency, and securit
(7PS84A)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 1.20 GHz |
Display & Graphics
| Screen Size | 10.9 cm (4.3") |
| Touchscreen | Yes |
Memory
| Maximum Memory Supported | 1.50 GB |
| Standard Memory | 512 MB |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Media Types & Handling
| Media Size | 16K - 195 mm x 270 mm |
| RA4 | |
| B5 Envelope - 250 mm x 176 mm | |
| 100 mm x 150 mm | |
| Japanese Postcard Double | |
| DL Envelope - 110 mm x 220 mm | |
| Oficio - 216 mm x 340 mm | |
| 178 mm x 254 mm | |
| 16K - 197 mm x 273 mm | |
| B6 (JIS) | |
| C6 Envelope - 162 mm x 114 mm | |
| C5 Envelope - 229 mm x 162 mm | |
| B5 (JIS) | |
| A4 - 210 mm x 297 mm | |
| 16K - 184 mm x 260 mm | |
| A6 - 105 mm x 148 mm | |
| A5 - 148 mm x 210 mm | |
| Legal - 216 mm x 356 mm | |
| Japanese Postcard | |
| 76 mm x 127 mm | |
| 90 mm x 148 mm | |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 650 Sheets |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
Reliability
| Duty Cycle | 275000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 5000 to 25000 |
Warranty
| Additional Warranty Information | Warranty and support options vary by product, country and local legal requirements. Go to http://www.hp.com/support to learn about HP award winning service and support options in your region. |
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Blue Angel DE-UZ 205 | |
| Energy Star | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 21.60 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 380 mm |
| Width | 431 mm |
| Depth | 466 mm |
Technical Information
| Duplex Printing | Automatic |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 61 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
General Information
| Product Type | Laser Printer |
| Manufacturer Part Number | 7PS84A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M611dn |
| Product Name | LaserJet Enterprise M611dn |
| Product Line | LaserJet Enterprise |
| Brand Name | HP |
| SKU | 7PS84A |
| Barcode # | 194721346490 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 27.2000kg |
Manufacturer Warranty:
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





