You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Easy to use, simple to manage: Print, scan, copy and fax with the entry-level HP Color LaserJet Enterprise M480f Multifunction Printer, a laser printer with speeds up to 29 ppm, a 50-sheet automatic document feeder and strong security Enhanced productivity to empower work teams: Support mobile workers with optional multifunction apps that meet your specific business needs Build business efficiency: Centralize control of your printing environment with HP Web JetAdmin The world's smallest and most secure MFP: Outgoing connections are inspected to stop suspicious requests and thwart malware Automatic 2-sided printing: Speed through tasks and save paper by printing two-sided documents Sustainability is smart business: Reduce wasted paper and toner by only printing jobs that are truly needed, using HP Roam for Business Print cartridges you can trust: Avoid reprints, wasted supplies and service calls by using Original HP 414A/414X cartridges designed for your color printer
(3QA55A)
| Fax Color | Colour |
| USB | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Size | B5 (JIS) |
| Statement - 215.90 mm x 139.70 mm | |
| B5 - 175.26 mm x 248.92 mm | |
| 216 mm x 356 mm | |
| B6 (JIS) | |
| DL Envelope - 109.22 mm x 218.44 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| A4 - 210.82 mm x 297.18 mm | |
| B5 Envelope - 175.77 mm x 249.94 mm | |
| A5 - 147.32 mm x 210.82 mm | |
| 16K | |
| C6 Envelope - 114.30 mm x 161.80 mm | |
| Custom Size - 76 mm x 127 mm | |
| RA4 | |
| Oficio - 216 mm x 340 mm | |
| 100 mm x 150 mm | |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Tray - 50 Sheet Capacity |
| 1 x Automatic Document Feeder - 50 Sheet Capacity | |
| 1 x Input Tray - 250 Sheet Capacity | |
| 1 x Output Tray - 150 Sheet Capacity | |
| Media Type | Photo Paper |
| Colour Paper | |
| Postcard | |
| Recycled Paper | |
| Glossy Paper | |
| Label | |
| Bond Paper | |
| Plain Paper | |
| Rough Paper | |
| Preprinted Paper | |
| Brochure Paper | |
| Envelope | |
| Pre-punched Paper | |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Colour |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 55000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 900 to 4800 |
| Screen Size | 10.9 cm (4.3") |
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen Type | TFT |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Colour |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 3.0 |
| Blue Angel | |
| Energy Star | Yes |
| Weight (Approximate) | 23.20 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 399.8 mm |
| Width | 415.4 mm |
| Depth | 472 mm |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Manufacturer Part Number | 3QA55A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M480f |
| Product Name | Color LaserJet Enterprise MFP M480f |
| Product Line | LaserJet Enterprise |
| Brand Name | HP |
| Duplex Printing | Automatic |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Number of Users | 10 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 27 |
| Print Color Capability | Colour |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| SKU | 3QA55A |
| Barcode # | 193905216796 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 26.3500kg |
Manudacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





