You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Description:
KEY FEATURES & BENEFITS
- Compact 4-in-1 printer – space-saving design with great performance.
- Wi-Fi & Wi-Fi Direct – wireless printing with or without a network
- Convenient and efficient – double-sided printing & a convenient 1.44" colour LCD for easy navigation.
- 4 individual ink cartridges – save money by only replacing the colour used.
SLEEK AND STYLISH 4-in-1
The sleek Epson WorForce WF-2910 wireless all-in-one offers auto 2-sided printing and other high-performance features for efficient everyday home printing. Featuring a 1.4" colour LCD for simple setup and navigation, the WF-2910 makes it easy to wirelessly print, copy, and scan documents and photos.
HIGH-SPEED FAXING
Fax as fast as 3 seconds per page, save up to 100 pages in memory, and store up to 100-speed dialing numbers. Using the included PC-Fax, you can even send a colour fax right from your computer. It is a great way to save time and paper.
AFFORDABLE INDIVIDUAL INK CARTRIDGES
Depending on what you are printing – lots of blue skies will mean your cyan will need replacing sooner than other colours – your printer's ink will reduce at different levels. With individual inks you only need to replace one cartridge at a time – the one that actually needs replacing. With tri-colour cartridges, you end up throwing away the entire cartridge even if just one colour runs out, meaning you waste the good ink you have left. Wasted ink is just wasted money. Epson individual ink cartridges means you save money and don't waste ink.
EPSON SMART-PANEL
An innovative interface, the Epson Smart Panel app² transforms your iOS® or Android™ mobile device³ into an intuitive control centre for your Epson WorkForce WF-2910. This powerful tool makes it easy to set up, monitor, print, scan and more using your Epson printer, right from your hand-held device. With quick-configuration features, it offers easy product setup on your wireless network and automatically detects your printer. Customise the app to your own preferences and requirements. Built to offer everything you need in one convenient app, Epson Smart Panel allows you to register your product, order supplies and easily access troubleshooting tips.
POWERED BY HEAT-FREE TECHNOLOGY
The Epson WorkForce WF-2910 is powered by Epson Micro Piezo with Heat-Free Technology. Micro Piezo technology utilises piezo crystals that pulse when electrical signals are sent to them by the printer. It produces incredibly consistent droplets, both in shape and size, to deliver clear and sharp prints.
CONNECTIVITY
Simple wired & wireless connectivity
The Epson WorkForce WF-2910 supports the latest wireless standard, 802.11 b/g/n4 and includes Wi-Fi Direct®. Which means no router is required, providing users with greater coverage and faster speeds. You can use your printer from anywhere in your home and share it with multiple PCs.
Print from your iPad or iPhone
Apple® AirPrint™ makes it simple to print emails, web pages, presentations and documents straight from their iPad or iPhone. There's no software to download, no drivers to install and no cables to connect. Your Apple® IOS® device will automatically connect to the printer.

(C11CK64501)
| PRINTER | |
|---|---|
| PRODUCT NAME | WorkForce WF-2910 |
| PRODUCT CODE | C11CK64501 |
| PRINTING METHOD | On-demand Inkjet (piezoelectric) |
| NOZZLE CONFIGURATION | 180 nozzles Black, 59 nozzles each colour (Cyan, Yellow, Magenta) |
| MINIMUM INK DROPLET VOLUME | 3.0 Picolitres |
| RESOLUTION | |
|---|---|
| 5760 x 1440 dpi with (with Variable Sized Droplet Technology) |
| PRINT SPEED | |
|---|---|
| BLACK TEXT A4 (Normal) | 10.3 ISO ppm1 |
| COLOUR TEXT A4 (Normal) | 5.8 ISO ppm1 |
| PAPER HANDLING | |
|---|---|
| PAPER FEED METHOD | Friction feed with paper feeder |
| PAPER SIZES | A4, A5, B5, B6, A6, Legal, 13 x 18cm, 10 x 15cm, 13 x 18cm, 20 x 25cm Envelopes: C6, No 10, DL |
| PAPER HOLD CAPACITY | Rear Paper Feed input capacity: 100 sheets |
| AUTOMATIC 2-SIDED PRINTING | Yes |
| *True BorderFree™ printing is available for the following media sizes: 4" x 6", 5" x 7" and A4. Media types recommended : Premium Glossy Photo paper A4, 4" x 6" and 5" x 7", Matte Paper - Heavyweight. BorderFree prints are media dependent. |
|
| SCANNER | |
|---|---|
| SCANNER TYPE | A4 Flatbed colour image scanner |
| DOCUMENT SIZE | Up to A4 |
| PIXEL DEPTH | Input 48bit/colour (16bit/B&W) / output 24bit/colour (1bit/B&W) |
| SCANNING RESOLUTION | 1200 x 2400dpi |
| COPY FUNCTION | |
|---|---|
| COPY SPEED BLACK TEXT NORMAL (A4) | 8.4 ISO ipm1 |
| COPY SPEED COLOUR TEXT NORMAL (A4) | 4.3 ISO ipm1 |
| FAX - TRANSMISSION & RECEPTION | |
|---|---|
| TYPE | Black and white and Colour capability |
| LINES | PSTN (general phone lines) |
| RECEIVE MEMORY | 1.1MB |
| TRANSMISSION SPEED | Up to 33.6kbs (approx. 3 secs per page) |
| SPEED DIAL | Up to 100 Names & Numbers |
| MEMORY | Up to 100 pages (ITU-T No.1 chart) |
| PC FAX* Windows only | Yes (Transmission/Receive) |
| GROUP DIAL | Yes (up to 99 groups) |
| BROADCAST FAX | Yes (mono only) |
| ERROR CORRECTION MODE | ITU-T T.30 |
| GENERAL | |
|---|---|
| WHAT'S IN THE BOX | - WorkForce WF-2910 Printer - Instruction manual - Warranty documents - Power cord - USB cable and Fax cable not included (Optional extra) - Initial ink cartridges: Black, Cyan, Magenta, & Yellow |
| PRODUCT DIMENSIONS | 375mm (W) ×300mm (D) ×170 mm (H) |
| WEIGHT | 4.4kg |
| OPERATING SYSTEMS | |
|---|---|
| PRINTER DRIVERS* | Windows® XP/XP Professional x64 Edition/Vista/7/8/8.1/10/11 Mac® OS 10.6.8 or later* |
| * Drivers if available are downloadable from Epson Support | |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| RATED VOLTAGE | AC 100 ~ 240V |
| RATED FREQUENCY | 50 ~ 60Hz |
| POWER CONSUMPTION | 12W [W] 0.7W [W] |
| NOISE LEVEL | |
|---|---|
| NOISE LEVEL* | LwAd B(A) : 6.4 LpAm dB(A): 52db |
| * According to ISO7779 Pattern with Plain Paper | |
| INTERFACES | |
|---|---|
| CONNECTIVITY | High–Speed USB — Compatible with the USB 2.0 Specification. 802.11 b/g/n⁴ Wi-Fi, Wi-Fi Direct |
| MOBILE DEVICE PRINTING SOLUTIONS | Epson SmartPanel Epson Email Print Apple AirPrint |
| LCD SCREEN | 1.44" / 3.7cm LCD |
| PRODUCTIVITY | |
|---|---|
| FEATURES | Standalone copying 1.44" Colour LCD Viewer Compact space saving design Easy Photo Print Borderless photo printing |
| PRINTER SOFTWARE | |
|---|---|
| SOFTWARE TOOLS* | Epson Event Manager Epson Easy Photo Print Online Guide (administrator guide not bundled) PC FAX |
| *All software for MAC not on CD, downloadable from Epson Support | |
| WARRANTY | |
|---|---|
| 12 months return to base warranty | Standard |
| Optional Additional 2 Year Warranty | 2YWF2930 |
| Warranty Details | Epson Warranty |
| INK CARTRIDGES & YIELDS | |
|---|---|
| STANDARD CAPACITY INK CARTRIDGES | 604 Black, 604 Cyan, 604 Magenta, 604 Yellow |
| HIGH CAPACITY INK CARTRIDGES | 604XL Black, 604XL Cyan, 604XL Magenta, 604XL Yellow |
| STANDARD CAPACITY YIELD2 | Approx. Black - 150 pages, Composite Colour - 130 pages |
| HIGH CAPACITY YIELD2 | Approx. Black - 500 pages, Composite Colour - 350 pages |
| Usage Conditions | |
|---|---|
| Epson products are designed and made to give highly reliable use and long life when used according to its specifications. With any system, product or device used in situations where human life may be involved or at risk, Epson advises that you should take all necessary steps to ensure the suitability of your Epson product for inclusion in your system, and recommends that you include fail-safe procedures and redundancy support or backup equipment in your system, to maintain the maximum safety margin and optimum system reliability. Examples include but are not limited to – do not interfere with any electrical components within the device, do not use items supplied with the product for purposes other than as intended by Epson (ie mains cords, inks, CDs, plastic wrapping) and do not make modifications to the product. |
| SKU | C11CK64501 |
| Barcode # | 9314020634499 |
| Brand | EPSON |
| Shipping Weight | 5.8000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.400m |
| Shipping Length | 0.460m |
Warranty: 1 Year Return to Base
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






