You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Compact 3-in-1 printer – space-saving design with great performance
- Wi-Fi & Wi-Fi Direct –wireless printing with or without a network1
- Easy to use – easy to set up in minutes, with one-touch copying and scanning
- 4 individual ink cartridges – save money by only replacing colour used
SLEEK AND STYLISH 3-in-1
Don't let a printer impact your decor – our stylish and compact 3-in-1 printers are designed to integrate into the home. This affordable model efficiently uses your space combining printing, scanning, and copying facilities in one unit.

AFFORDABLE INDIVIDUAL INK CARTRIDGES
Depending on what you are printing – lots of blue skies will mean your cyan will need replacing sooner than other colours – your printer's ink will reduce at different levels. With individual inks you only need to replace one cartridge at a time – the one that actually needs replacing. With tri-colour cartridges, you end up throwing away the entire cartridge even if just one colour runs out, meaning you waste the good ink you have left. Wasted ink is just wasted money. Epson individual ink cartridges means you save money and don't waste ink.
EPSON SMART-PANEL
An innovative interface, the Epson Smart Panel app1 transforms your iOS® or Android™ mobile device2 into an intuitive control centre for your Epson Expression Home XP-2200. This powerful tool makes it easy to set up, monitor, print, scan and more using your Epson printer, right from your hand-held device. With quick-configuration features, it offers easy product setup on your wireless network and automatically detects your printer. Customise the app to your own preferences and requirements. Built to offer everything you need in one convenient app, Epson Smart Panel allows you to register your product, order supplies and easily access troubleshooting tips.


POWERED BY HEAT-FREE TECHNOLOGY
The Epson Expression Home XP-2200 is powered by Epson Micro Piezo with Heat-Free Technology. Micro Piezo technology utilises piezo crystals that pulse when electrical signals are sent to them by the printer. It produces incredibly consistent droplets, both in shape and size, to deliver clear and sharp prints.
CONNECTIVITY
The Epson Expression Home XP-2200 supports the latest wireless standard, 802.11 b/g/n3 and includes Wi-Fi Direct®. Which means no router is required, providing users with greater coverage and faster speeds. You can use your printer from anywhere in your home and share it with multiple PCs.


- Requires Epson Smart Panel app download. Data usage fees may apply.
- Compatible mobile device operating systems — for iOS: 11.0 or later; for iPadOS®: OS 13.1 or later; for Android: 5.0 or later.
- Wi-Fi CERTIFIED™, level of performance subject to the range of the router being used. Wi-Fi Direct may require printer software.
(C11CK67501)
| PRINTER | ||
|---|---|---|
| PRODUCT NAME | Expression Home XP-2200 | |
| PRODUCT CODE | C11CK67501 | |
| PRINTING METHOD | On-demand Inkjet (piezoelectric) | |
| NOZZLE CONFIGURATION | 180 nozzles Black, 59 nozzles each colour (Cyan, Yellow, Magenta) | |
| MINIMUM INK DROPLET VOLUME | 3 Picolitres | |
| RESOLUTION | |
|---|---|
| PRINT RESOLUTION | 5760 x 1440 optimised dpi with (with Variable Sized Droplet Technology) |
| PRINT SPEED | |
|---|---|
| COLOUR TEXT A4 (Normal) | 4.7 ISO ppm1 |
| BLACK TEXT A4 (Normal) | 8.9 ISO ppm1 |
| PAPER HANDLING | |
|---|---|
| PAPER SIZES | A4, Letter, Legal, 8x10", 5x7", 4x6", 3.5x5", 5x8", A6, A5, B5, Envelopes: No10, DL, C6 |
| PAPER HOLD CAPACITY | Rear Paper Feed input capacity: 50 sheets |
| True BorderFree™ printing is available for the following media sizes: 4"x6", 5"x7" and A4. Media types recommended: Premium Glossy Photo paper A4, 4"x6" and 5"x7", Matte Paper - Heavyweight. BorderFree prints are media dependent. |
|
| SCANNER FEATURES | |
|---|---|
| SCANNER TYPE | Flatbed colour image scanner |
| SENSOR TYPE | CIS |
| DOCUMENT SIZE | Up to A4 |
| PIXEL DEPTH | Input 48 bit/colour (16 bit/B&W) / output 24 bit/colour (1 bit/B&W) |
| SCANNING RESOLUTION | 1200 x 2400 dpi |
| COPY SPEED | |
|---|---|
| Copy Speed Black Text (Letter) | 8.3 ISO ppm1 |
| Copy Speed Colour Text (Letter) | 4.0 ISO ppm1 |
| WHAT'S IN THE BOX | |
|---|---|
| What's Included in the Box |
|
| OPERATING SYSTEMS | |
|---|---|
| PRINTER DRIVERS2 | Windows® XP/XP Professional x64 Edition/Vista/7/8/8.1/10/11 Mac® OS X 10.6.8 or later |
| NOISE LEVEL | |
|---|---|
| NOISE LEVEL3 | 6.2 B 49 dB |
| INTERFACES | |
|---|---|
| CONNECTIVITY | High Speed USB — Compatible with the USB 2.0 Specification |
| NETWORKING | 802.11b/g/n4 Wi-Fi, Wi-Fi Direct® |
| MOBILE DEVICE PRINTING | Epson SmartPanel Email Print |
| LCD SCREEN | No |
| CARD SLOTS: | No |
| PICTBRIDGE | No |
| PRODUCTIVITY | ||
|---|---|---|
| PRODUCTIVITY | Standalone copying Compact space saving design Easy Photo Print Borderless photo printing |
|
| WARRANTY | |
|---|---|
| 12 months return to base, Epson Warranty Standard | |
| Optional 2 Year CoverPlus Service Pack 2YWXP2200 | |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| RATED VOLTAGE | AC 100 ~ 240 V |
| RATED FREQUENCY | 50 ~ 60 Hz |
| POWER CONSUMPTIONRATED VOLTAGE | 12W[W] 0.8W[W] |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| PRODUCT DIMENSIONS | 390 mm (W) x 300 mm (D) x 146 mm (H) |
| WEIGHT | 4.0 kg |
| INK CARTRIDGES | |
|---|---|
| STANDARD INK CARTRIDGES | 604 Black, 604 Cyan, 604 Magenta, 604 Yellow |
| HIGH CAPACITY INK CARTRIDGES | 604 XL Black, 604 XL Cyan, 604 XL Magenta, 604 XL Yellow |
| STANDARD INK CARTRIDGE YIELDS5 | Approx. Black 150 pages, Colour Composite 130 pages |
| HIGH CAPACITY INK CARTRIDGE YIELDS5 | Approx. Black 500 pages, Colour Composite 350 pages |
| Usage Conditions | |
|---|---|
| Epson products are designed and made to give highly reliable use and long life when used according to its specifications. With any system, product or device used in situations where human life may be involved or at risk, Epson advises that you should take all necessary steps to ensure the suitability of your Epson product for inclusion in your system, and recommends that you include fail-safe procedures and redundancy support or backup equipment in your system, to maintain the maximum safety margin and optimum system reliability. Examples include but are not limited to – do not interfere with any electrical components within the device, do not use items supplied with the product for purposes other than as intended by Epson (ie mains cords, inks, CDs, plastic wrapping) and do not make modifications to the product. |
| SKU | C11CK67501 |
| Barcode # | 9314020634536 |
| Brand | EPSON |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
We Also Recommend
More From This Category
Epson EcoTank Pro ET-5800 A4 Ink Tank Multifunction Printer Duplex ADF WiFi Network Fax
$1,057.00 $1,299.00
Seller






