Don't pay: $849.00
$759.00
SAVE $90.00 (11%)
You Might Want To Add
Canon GI66 Cyan Ink Bottle
Canon GI66 Magenta Ink Bottle
Canon GI66 Yellow Ink Bottle
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The MAXIFY GX6160 MegaTank Small Office printer offers the functionality of print scan and copy in a compact footprint. Equipped with all the upgraded features such as duplex printing and a 250 sheet lower paper cassette for extra paper holding capacity the MAXIFY GX6160 MegaTank is a great printer for a busy small office.
Key Features
* Print copy and scan
* Print speed of up to 24 ipm in Black and 15.5 with colour
* 50-sheet auto document feeder
* Auto duplex printing
* 2.7 touch screen colour LCD display
* Wired and wireless connections available
* Up to A4 printing and 1.2m in length
* Total paper capacity of 350 sheets
* Economy mode to make inks last longer
Consumables
Inks GI-66 ink series
Maintenance cartridge MC-G01
Key Features
* Print copy and scan
* Print speed of up to 24 ipm in Black and 15.5 with colour
* 50-sheet auto document feeder
* Auto duplex printing
* 2.7 touch screen colour LCD display
* Wired and wireless connections available
* Up to A4 printing and 1.2m in length
* Total paper capacity of 350 sheets
* Economy mode to make inks last longer
Consumables
Inks GI-66 ink series
Maintenance cartridge MC-G01
(GX6160)
| SKU | GX6160 |
| Barcode # | 4549292240405 |
| Brand | CANON |
| Shipping Weight | 11.6000kg |
| Shipping Width | 0.390m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.410m |
| Shipping Cubic | 0.039975000m3 |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





