Don't pay: $1,290.00
$610.00
SAVE $680.00 (53%)
You Might Want To Add
HP 76X High Yield Black Original LaserJet Ton
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP LaserJet Enterprise MFP M430f A4 Mono Printer - Print Speed (Black, ISO, A4): Up to 40 ppm - Print speed duplex (A4): Up to 31 ipm - Duty cycle (monthly, A4): Up to 100,000 pages - Number of users: 3-10 Users - Print technology: Laser - Print Quality: Up to 1200 x 1200 dpi - Processor speed: 800MHz - Display: 4.3" Colour TFT-LCD - Number of print cartridges: 1 (Black) - I/O: 1x USB 2.0 Device, 2x USB 2.0 Host, RJ45, Fax - 3PZ55A - 12 Months Limited Warranty
(3PZ55A)
Fax
| Fax Color | Monochrome |
Media Types & Handling
| Media Size | 127 mm x 203.20 mm |
| 16K | |
| ISO-C5 Envelope | |
| 127 mm x 177.80 mm | |
| B6 (JIS) | |
| DL Envelope - 109.22 mm x 218.44 mm | |
| A4 - 210.82 mm x 297.18 mm | |
| Statement - 215.90 mm x 139.70 mm | |
| Envelope No. 9 - 96.52 mm x 223.52 mm | |
| 76 mm x 356 mm | |
| Envelope No. 10 - 121.92 mm x 241.30 mm | |
| Legal - 215.90 mm x 355.60 mm | |
| 100 mm x 150 mm | |
| Monarch Envelope | |
| Executive - 266.70 mm x 184.15 mm | |
| Letter - 215.90 mm x 279.40 mm | |
| Oficio | |
| B5 Envelope - 175.77 mm x 249.94 mm | |
| 215.90 mm x 330.20 mm | |
| C6 Envelope - 113.79 mm x 169.67 mm | |
| Japanese Postcard | |
| 76.20 mm x 127 mm | |
| RA4 | |
| A5 - 147.32 mm x 210.82 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| B5 (JIS) | |
| 101.60 mm x 152.40 mm | |
| Japanese Postcard Double | |
| Media Handling | 1 x Input Tray - 250 Sheet Capacity |
| 1 x Output Bin - 150 Sheet Capacity | |
| 1 x Automatic Document Feeder - 50 Sheet Capacity | |
| 1 x Multipurpose Tray - 100 Sheet Capacity | |
| Media Type | Preprinted Paper |
| Plain Paper | |
| Letterhead | |
| Heavy Paper | |
| Envelope | |
| Colour Paper | |
| Rough Paper | |
| Label | |
| Recycled Paper | |
| Pre-punched Paper | |
| Bond Paper | |
| Light Paper | |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Copier
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
Display & Graphics
| Screen Size | 10.9 cm (4.3") |
| Touchscreen | Yes |
Reliability
| Duty Cycle | 100000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 900 to 4800 |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| 230 V AC | |
| Power Source | AC Supply |
Scanner
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Colour |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| CECP | |
| Blue Angel DE-UZ 205 | |
| Energy Star | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 13.01 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 323 mm |
| Width | 420 mm |
| Depth | 390 mm |
Technical Information
| Duplex Printing | Automatic |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
General Information
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Manufacturer Part Number | 3PZ55A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M430f |
| Product Name | LaserJet Enterprise MFP M430f |
| Product Line | LaserJet Enterprise |
| Brand Name | HP |
| SKU | 3PZ55A |
| Barcode # | 193905205431 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 15.2400kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





