Don't pay: $2,099.00
$1,495.00
SAVE $604.00 (29%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP ProBook 440 G10 14" FHD i7 16GB RAM 1TB (Upgraded) SSD Business Laptop
Experience seamless performance with the HP ProBook 440 G10 Business Laptop, featuring a 14" Full HD display, robust Intel i7 1355U processor, and swift 16GB RAM. With a substantial 1TB (Upgraded) SSD storage, it's perfect for professionals on the go. Comes equipped with Windows 11 Pro, ensuring high security and productivity. Enjoy faster connections with Intel® Wi-Fi 6E AX211. Backed by a 1-year onsite warranty, this laptop is your reliable partner for work, ensuring fast dispatch and delivery from local stock across the nation.
(9E948PT_1TB)
Manufacturer Specifications
| Audio | Dual stereo speakers, dual array microphones |
| Battery life note | Battery is internal and not replaceable by customer. Serviceable by warranty. |
| Battery type | HP Long Life 3-cell, 51 Wh Li-ion |
| Brightness | 250 nits |
| Camera | 720p HD camera |
| Color gamut | 45% NTSC |
| Display | 35.6 cm (14") diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Display size (diagonal) | 35.6 cm (14") |
| Energy star certified | ENERGY STAR® certified |
| Fingerprint reader | Fingerprint sensor |
| Graphic card footnote number | [43] |
| Graphics | Integrated |
| Graphics (integrated) | Intel® UHD Graphics |
| Internal Storage | 1 TB PCIe® NVMe™ SSD |
| Keyboard | HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard |
| Management features | HP Client Management Script Library (download); HP Driver Packs (download); HP Client Catalog (download); HP Manageability Integration Kit Gen4 (download); HP Image Assistant Gen5 (download); HP Cloud Recovery |
| Manufacturer Warranty | 1-year |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 16 GB) |
| Memory and storage | 16 GB memory; 1 TB SSD storage |
| Memory layout (slots & size) | 1 x 16 GB |
| Memory Slots | 2 SODIMM |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Ports | 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power); 1 AC power; 1 HDMI 2.1; 1 stereo headphone/microphone combo jack; 1 RJ-45; 2 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1) |
| Ports note | HDMI cable sold separately. |
| Power | HP Smart 65 W External AC power adapter |
| Processor | Intel® Core™ i7-1355U (up to 5.0 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) |
| Processor cache | 12 MB L3 |
| Processor core | 10 |
| Processor family | 13th Generation Intel® Core™ i7 processor |
| Product color | Pike silver aluminum |
| Product long name specifications | HP ProBook 440 14 inch G10 Notebook PC, 14", Windows 11 Pro, Intel® Core™ i7, 16GB RAM, 1TB SSD, FHD |
| Product short name specifications | HP ProBook 440 14 inch G10 Notebook PC, 14", Intel® Core™ i7, 16GB RAM, 1TB SSD |
| Registration required | No |
| Security management | Absolute persistence module; HP DriveLock and Automatic DriveLock; HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Sense; BIOS Update via Network; HP Sure Admin; HP BIOSphere Gen6; HP Client Security Manager Gen7; TPM 2.0 embedded security chip (Common Criteria EAL4+ and FIPS 140-2 Level 2 Certified); HP Sure Start Gen7; HP Wake on WLAN; HP Tamper Lock; HP Sure Run Gen5; Secured-Core PC Enable |
| Software included | HP Connection Optimizer; HP Hotkey Support; HP Support Assistant; HP Power Manager; myHP; HP Privacy Settings; HP Notifications; HP QuickDrop; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Services Scan; HP Smart Support (download) |
| Standard memory note | Transfer rates up to 3200 MT/s. |
| Storage type | SSD |
| Sustainable impact specifications | Low Halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 10% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) |
| Touchscreen | No |
| UNSPSC code | 43211503 |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| SKU | 9E948PT_1TB |
| Brand | HP |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





