- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO ThinkPad T14s G6 14" WUXGA TOUCH IR Snapdragon X1E-78 32GB LPDDR5x 512GB SSD Adreno GPU WIN 11 Pro CP+ NPU 45 TOPS 3yr PREM 1.2kg
PERFORMANCE
Processor Snapdragon® X Elite X1E-78-100, 12C, Max Turbo up to 3.4GHz (multi-core), 42MB
AI PC Category Copilot+ PC
NPU Integrated Qualcomm® Hexagon™ NPU, up to 45 TOPS
Graphics Integrated Qualcomm® Adreno™ GPU
Chipset Qualcomm® SoC Platform
Memory 32GB Soldered LPDDR5x-8448
Memory Slots Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel
Max Memory 32GB soldered memory, not upgradable
Storage 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0
Storage Slot One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot
Max Storage Support One drive, up to 1TB M.2 2280 SSD
Optical None
Card Reader None
Audio Chip High Definition (HD) Audio, Qualcomm® WCD9385 codec
Speakers Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio™
Microphone 2x, Array
Camera FHD 1080p + IR Discrete with Privacy Shutter, MIPI, Always On Computer Vision
Battery 58Wh
Power Adapter 65W USB-C® (3-pin)
DESIGN
Display 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz, DBEF5, Touch
Touchscreen On-cell, 10-point Multi-touch
Screen-to-Body Ratio 87.50%
Pen Pen Not Supported
Keyboard Backlit, English
Dimensions (WxDxH) 313.6 x 219.4 x 16.9 mm (12.35 x 8.64 x 0.67 inches)
Weight Starting at 1.24 kg (2.72 lbs)
Case Color Black
Case Material CFRP (Top), Aluminium (Bottom)
SOFTWARE
Operating System Windows® 11 Pro (on ARM), English
Bundled Software None
CONNECTIVITY
WLAN + Bluetooth Qualcomm® Wi-Fi® 7 NCM825A, 802.11be 2x2 + BT5.3
WWAN Non-WWAN
SIM Card None
Ethernet No Onboard Ethernet
NFC None
Standard Ports 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On
2x USB-C® (USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4a
1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Optional Ports (configured) None
Docking Various docking solutions supported via USB-C®. For more compatible docking solutions, please visit Docking for ThinkPad T14s Gen 6 (Snapdragon)
SECURITY PRIVACY
ThinkShield ThinkShield is a comprehensive security solution that encompasses hardware, software, and supply chain components. For more detials, visit here
Security Chip Discrete TPM 2.0 Enabled
Physical Locks Kensington® Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Smart Card Reader None
Fingerprint Reader Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button
Other Security Camera privacy shutter
Computer Vision-based User Presence Sensing including lock on leave
IR camera for Windows® Hello (facial recognition)
SERVICE
Base Warranty 1-year, Courier or Carry-in
Included Upgrade 3Y Premier Support Upgrade from 1Y Courier/Carry-in, CO2 Offset 0.5 ton (2nd Generation Carbon Offset Projects)
ACCESSORIES
Bundled Accessories None
CERTIFICATIONS
Green Certifications ENERGY STAR® 9.0
EPEAT™ Gold Registered
ErP Lot 6/26
RoHS compliant
TCO Certified, generation 10
(21N1001JAU)
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information |
|
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Copilot Key | Yes |
| Operating System | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Technical Information | |
| Release Month | July |
| Release Year | 2024 |
| AI-powered | Yes |
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Memory | |
| On-board Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Speed | 8448 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2.0 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Near Field Communication | No |
| Wimax | No |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.24 kg |
| Height | 16.90 mm |
| Width | 313.6 mm |
| Depth | 219.4 mm |
| Cover Material | Carbon Fiber Reinforced Polymer (CFRP) |
| Aluminium | |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Processor | |
| Processor Type | Snapdragon X Elite |
| Processor Model | X1E-78-100 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Maximum Turbo Speed | 3.40 GHz |
| NPU Manufacturer | Qualcomm |
| NPU Name | Hexagon |
| NPU Performance | 45 TOPS |
| General Information | |
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 21N1001JAU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 21N1001JAU |
| Product Name | ThinkPad T14s Gen 6 (Snapdragon) 21N1001JAU |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | T14s Gen 6 |
| Brand Name | Lenovo |
| Copilot+ PC | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Screen Size | 14" |
| Screen Mode | WUXGA |
| Touchscreen | Yes |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Graphics Controller Model | Adreno Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | Eyesafe |
| In-plane Switching (IPS) Technology | |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified 9.0 | |
| Charger Included | Yes |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |
| Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) | |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| SKU | 21N1001JAU |
| Barcode # | 198154733513 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 1.4000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





