- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Jabra Evolve 30 II Stereo Headset - 3.5mm jack connection - Headset includes headband, ear cushion and 3.5mm jack - 14401-21 - 12 Months Limited Warranty
(14401-21)
Interfaces/Ports
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 14401-21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Name | Evolve 30 II Headset |
| Product Line | Evolve 30 II |
| Brand Name | Jabra |
| Packing | Box |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 171.1 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Circumaural |
Technical Information
| Cable Length | 120 cm |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
| SKU | 14401-21 |
| Barcode # | 5706991020465 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.000798000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





