- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CPE90 is a reliable, wired microphone for expanding the voice pick-up range of your Yealink CP960 conference phone. With a built-in 360° microphone with 10 ft and a 5.9 ft cord, the CPE90 is a simple, plug-and-play solution for Yealink Optima HD audio. Each microphone has a capacitive mute button with LED for easy control and visual signaling. With all of its features, the Yealink CPE90 microphones are ideal for organizations who need optimal microphone placement and wider room coverage.
Features
For use with Yealink CP960
Optima HD voice, full duplex technology
Echo cancellation
Muting the microphone with touchpad
3-meter 360 degrees voice pickup
(CPE90)
| SKU | CPE90 |
| Barcode # | 644391452514 |
| Brand | YEALINK |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.041m |
| Shipping Height | 0.047m |
| Shipping Length | 0.024m |
| Shipping Cubic | 0.000046000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






